Program

  • wokół wystaw
  • spacer

Program

KIERUNEK ŚRÓDMIEŚCIE | Marta Gawryluk | spacer

12.05.2024
godzina 16:00

KIERUNEK ŚRÓDMIEŚCIE | Marta Gawryluk | spacer

12.05.2024
godzina 16:00

  • wokół wystaw
  • spacer
wokół wystaw spacer  

Zbyszko Siemaszko chętnie fotografował rozświetlone neonami Aleje Jerozolimskie i ich skrzyżowania z Nowym Światem, Kruczą, Marszałkowską. Jego zdjęcia oddają wyjątkowy, wielkomiejski charakter tych ulic centrum Warszawy. Na zdjęciach widzimy min., otwarty w 1952 roku, Centralny Dom Towarowy (CDT), wybitny przykład powojennego modernizmu, budynek jak na owe czasy funkcjonalny i nowoczesny, uznawany za architektoniczną perłę górny pawilon dworca Warszawa Powiśle, a także przeszklony pawilon handlowy „Śródmieście”, na którego miejscu stoi dziś Novotel (dawny hotel Forum).

Spacer odbywa się w ramach programu wydarzeń towarzyszących wystawie „ZBYSZKO SIEMASZKO. FOTOGRAF WARSZAWY”.

Aleje Jerozolimskie były dla Siemaszki „twarzą Warszawy” i to na ich przecięciu z ulicą Nowy Świat powstał cykl ponad 40 barwnych fotografii przypadkowych przechodniów. Podczas spaceru spróbujemy zrekonstruować centrum Warszawy lat 50., 60. i 70., przyjrzeć się życiu codziennemu jej mieszkanek i mieszkańców; dowiedzieć się, gdzie jedli, robili zakupy i spędzali czas wolny. Poszukamy neonów, mozaik i śladów tamtych lat. Przywołamy wreszcie to, co przetrwało tylko na fotografiach Zbyszka Siemaszki i w pamięci osób związanych z Warszawą od lat.

przewodniczka: Marta Gawryluk,
⇒  zbiórka: róg ul. Nowy Świat i Al. Jerozolimskich, przy dawnej siedzibie „Empiku” (ul. Nowy Świat 15/17)

Skrzyżowanie Alej Jerozolimskich i Marszałkowskiej, koniec lat 60.  W tle widać jarzący się neonami hotel Metropol zbudowany w latach 1964–1965 według projektu Zygmunta Stępińskiego i Grzegorza Chruścielewskiego. Przed nim z lewej przeszklony pawilon Cepelii, przez wiele lat niszczejący i oblepiony reklamami. Uwagę zwraca przystanek tramwajowy, na którym tłum usiłuje się wcisnąć do tramwaju linii 9. Widać też autobus linii pospiesznej „K” uruchomionej w 1967 roku. Fot. FORUM/Zbyszko Siemaszko

Skrzyżowanie Alej Jerozolimskich i Marszałkowskiej, koniec lat 60. W tle widać jarzący się neonami hotel Metropol zbudowany w latach 1964–1965 według projektu Zygmunta Stępińskiego i Grzegorza Chruścielewskiego. Przed nim z lewej przeszklony pawilon Cepelii, przez wiele lat niszczejący i oblepiony reklamami. Uwagę zwraca przystanek tramwajowy, na którym tłum usiłuje się wcisnąć do tramwaju linii 9. Widać też autobus linii pospiesznej „K” uruchomionej w 1967 roku. Fot. FORUM/Zbyszko Siemaszko

„Zbyszko Siemaszko. Fotograf Warszawy” to nowa wystawa Domu Spotkań z Historią, prezentująca ponad 200 zdjęć z imponującego artystycznego dorobku fotografa, na której zobaczymy Warszawę Zbyszka Siemaszki z lat 50. i 60.

Twórca fotografował ją dniem i nocą, eksperymentował z perspektywą, szukał ciekawych ujęć. Pokazywał stolicę jak dynamiczną, nowoczesną metropolię, rozświetloną neonami. Dokumentował jej odbudowę, fotografował nową architekturę i odnowione zabytki, ruchliwe centrum miasta i Pragę, osiedla mieszkaniowe i plaże nad Wisłą. Starannie planował kadr, atmosferę i estetykę zdjęcia, ale też łapał na gorąco uliczne scenki i z bliska przyglądał się przechodniom.

Jako fotoreporter tygodnika „Stolica” realizował różne tematy, pokazując życie codzienne w realiach PRL-u. Był artystą miejskiej fotografii dokumentalnej. 

To pierwsza tak obszerna i przekrojowa prezentacja twórczości Zbyszka Siemaszki, czerpiąca zarówno ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego jak i Agencji FORUM. Na wystawie będzie można zobaczyć nie tylko jego fotografie i wybrane okładki  Tygodnika „Stolica” ze zdjęciami Siemaszki, ale także oryginalne aparaty fotograficzne twórcy. Kuratorami wystawy są Katarzyna Madoń-Mitzner oraz Krzysztof Wójcik, varsavianistyczne opisy zdjęć opracował Jerzy S. Majewski. Więcej informacji o wystawie →