Spacer połączony z grą obserwacyjną „znajdź różnicę”. Podczas spaceru obejrzymy m.in. panoramę Śródmieścia z perspektywy dzikiej plaży pod Mostem Śląsko-Dąbrowskim, panoramę Placu Wileńskiego, ul. Targową. Wspólnie przyjrzymy się tym miejscom i porównamy ich dzisiejszy wygląd z tym z lat 50. i 60. uwiecznionym na zdjęciach Siemaszki. Zastanowimy się jak w ciągu dekad zmienił się wizerunek Pragi - co czyniło ją wyjątkową zaraz po II wojnie, w okresie PRL-u, w czasie transformacji i co czyni ją dziś jedną z najbardziej niezwykłych dzielnic Warszawy. Naszą przewodniczką będzie Katarzyna Chudyńska-Szuchnik, dziennikarka, autorka książek o tematyce varsavianistycznej oraz współautorka praskiej części przewodnika „Warszawa kobiet”.
Spacer odbywa się w ramach programu wydarzeń towarzyszących wystawie „ZBYSZKO SIEMASZKO. FOTOGRAF WARSZAWY”.
⇒ zbiórka: Bar Mleczny „Rusałka” (ul. Floriańska 14)
Dzika plaża pod mostem Śląsko-Dąbrowskim na prawym brzegu Wisły, 1963. Most został zbudowany w latach 1947–1949 na filarach zniszczonego w 1944 roku mostu Kierbedzia. Z lewej strony zdjęcia w panoramie Śródmieścia wyróżniają się jedynie wieże kościoła św. Krzyża, hotel Warszawa (dawny Prudential) oraz dominujący nad wszystkim Pałac Kultury i Nauki. Dziś wypełnia ją las wieżowców. Fot. Forum/Zbyszko Siemaszko
„Zbyszko Siemaszko. Fotograf Warszawy” to nowa wystawa Domu Spotkań z Historią, prezentująca ponad 200 zdjęć z imponującego artystycznego dorobku fotografa, na której zobaczymy Warszawę Zbyszka Siemaszki z lat 50. i 60.
Twórca fotografował ją dniem i nocą, eksperymentował z perspektywą, szukał ciekawych ujęć. Pokazywał stolicę jak dynamiczną, nowoczesną metropolię, rozświetloną neonami. Dokumentował jej odbudowę, fotografował nową architekturę i odnowione zabytki, ruchliwe centrum miasta i Pragę, osiedla mieszkaniowe i plaże nad Wisłą. Starannie planował kadr, atmosferę i estetykę zdjęcia, ale też łapał na gorąco uliczne scenki i z bliska przyglądał się przechodniom.
Jako fotoreporter tygodnika „Stolica” realizował różne tematy, pokazując życie codzienne w realiach PRL-u. Był artystą miejskiej fotografii dokumentalnej.
To pierwsza tak obszerna i przekrojowa prezentacja twórczości Zbyszka Siemaszki, czerpiąca zarówno ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego jak i Agencji FORUM. Na wystawie będzie można zobaczyć nie tylko jego fotografie i wybrane okładki Tygodnika „Stolica” ze zdjęciami Siemaszki, ale także oryginalne aparaty fotograficzne twórcy. Kuratorami wystawy są Katarzyna Madoń-Mitzner oraz Krzysztof Wójcik, varsavianistyczne opisy zdjęć opracował Jerzy S. Majewski.
Więcej informacji o wystawie →