Nagroda Moczarskiego

NAGRODA MOCZARSKIEGO 2022 | Zgłoszenia

NAGRODA MOCZARSKIEGO 2022 | Zgłoszenia


aktualności inne  

Wybieramy najlepszą książkę historyczną minionego roku! Do Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego można już zgłaszać książki wydane w 2021 r. Laureat lub laureatka otrzyma 50 tysięcy złotych oraz statuetkę.

Nabór został przedłużony do 31 maja 2022 roku.Nagroda, ustanowiona w grudniu 2018 roku uchwałą Rady m.st. Warszawy, jest kontynuacją powstałej w 2009 roku nagrody za najlepszą książkę poświęconą historii Polski – od odzyskania niepodległości w 1918 roku do czasów współczesnych.

W konkursie mogą startować autorskie prace historyczne (pierwsze polskie wydanie książki autora polskiego i pierwsze polskie wydanie przekładu autora zagranicznego), dzienniki i pamiętniki oraz edycje źródłowe. Z uwagi na cel konkursu, którym jest popularyzacja książki historycznej oraz osobę patrona, autora słynnych „Rozmów z katem”, organizatorzy liczą na zgłoszenia książek nie tylko ściśle naukowych, ale też adresowanych do szerokiego grona czytelniczek i czytelników.

Konkurs
Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest nadesłanie książki w wersji elektronicznej (w formacie epub, mobi lub pdf) na adres nagrodamoczarskiego@dsh.waw.pl i/lub trzech egzemplarzy papierowych na adres: Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, 00-324 Warszawa z dopiskiem „Nagroda Moczarskiego”. Przed wysłaniem książek prosimy o kontakt e-mailowy.

Termin zgłoszeń upływa 31 maja 2022 roku
Spośród zgłoszonych książek jury wybierze dziesięć nominacji, które zostaną zaprezentowane na łamach „Gazety Wyborczej”. Laureat otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. zł oraz statuetkę projektu Jacka Kowalskiego z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych – replikę temperówki Kazimierza Moczarskiego. Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się w grudniu bieżącego roku.