Archiwum wydarzeń

 • wydarzenia archiwalne

Archiwum wydarzeń

Noc Muzeów w DSH – Znikające Światy. Noc Pielgrzyma

16.05.2015

Noc Muzeów w DSH – Znikające Światy. Noc Pielgrzyma

16.05.2015

 • wydarzenia archiwalne
wydarzenia archiwalne  
W Noc Muzeów w Domu Spotkań z Historią zabierzemy naszych gości w symboliczną podróż po bezdrożach kultur, wierzeń i zwyczajów, które poszły w zapomnienie lub giną na naszych oczach. Będzie to opowieść o duchowej stronie ludzkiej natury. Zapraszamy na wernisaż wystawy Przestrzenie duchowe, warsztaty pisania ikon i rękodzieła artystycznego dla dzieci i rodziców, fascynujące opowieści artystów, fotografików i podróżników, pokazy zdjęć, nauka tradycyjnych tańców – chodzonego, okrąglaka i oberka. Co półgodziny nowy gość i temat. W przerwach pieśni dziadowskie z akompaniamentem liry korbowej i skrzypiec oraz koło fortuny. W barku Domu Spotkań z Historią potrawy serwować będzie SOLEC 44, jedno z ważniejszych miejsc na gastronomicznej mapie Polski. WYDARZENIE NA FB   PROGRAM NOCY PIELGRZYMA
 • 18.00–18.30 – Przestrzenie duchowe – wernisaż wystawy w ramach Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej
Różne oblicza współczesnej duchowości na zdjęciach Mateusza Baja, Mirosławy Gmaj, Alicji Ignaciuk, Moniki Krzyszkowskiej, Jakuba Ochnio, Katarzyny Pawlicy i Tadeusza Żaczka. Przyglądamy się zwyczajom i obrzędom wyznawców różnych religii w Polsce: katolików, prawosławnych, żydów, muzułmanów i starowierców. Kurator: Andrzej Zygmuntowicz, fotograf, wykładowca m.in. fotografii w Zakładzie Fotografii Prasowej, Reklamowej i Wydawniczej UW, w Collegium Civitas. Organizatorzy: Warszawski Festiwal Fotografii Artystycznej, DSH.
 • 19.00–19.30 – Objazdowe warsztaty pisania ikon
Malowanie ikon jest czynnością świętą. To emanacja bóstwa, które prowadzi rękę twórcy. Dlaczego ikony pisze się, a nie maluje?
 • 19.40–20.10 – Czy tu była synagoga? – Wojciech Wilczyk
Fotograf i poeta z Krakowa. Utrwalił na zdjęciach niemal wszystkie istniejące dziś w Polsce synagogi, które po wojnie zostały „zaadaptowane” na kina, urzędy, szkoły, banki, sklepy itp. Ponad 300 zdjęć, ponad 300 dowodów na istnienie.
 • 20.20–20.50 – Moje kapliczki – Anna Beata Bohdziewicz
Fotografka i publicystka od ponad 30 lat robi zdjęcia warszawskich kapliczek. Świat pędzi do przodu, a kapliczki są… jak starzy ludzie. Trwają na przekór wszystkiemu, choć wydawać by się mogło, że są nikomu niepotrzebne. Artystka pokaże też nieznane zdjęcia kapliczek ulicznych.
 • 21.00–21.30 – Pieśni, które leczą – Światosław Wojtkowiak
Podróżnik, pielgrzym, fotograf i przewodnik. Dokumentuje duchowe tradycje świata, w tym techniki uzdrawiania i magię świętych roślin. Poznamy amazońskich uzdrawiaczy pracujących z pieśniami przywracającymi harmonię i zdrowie.
 • 21.40–22.10 – Karczeby – Adam Pańczuk
Karczeb to trudny do wyrwania korzeń drzewa. Tym mianem na Polesiu i Podlasiu określało się ludzi, którzy żyli zgodnie z rytmem ziemi. W wyrazistych, trudnych do zapomnienia portretach Pańczukowi udaje się uchwycić świętość ludzkiego życia.
 • 22.20–22.50 – Znikający taniec – DOM TAŃCA
Jeszcze w latach 70. XX wieku zabawy przy granej na żywo muzyce były czymś powszechnym. Zatańczymy chodzonego, okrąglaka i oberka. Lekcje poprowadzi Grzegorz Ajdacki. Zagrają: Piotr Kaznowski (skrzypce), Mateusz Dobrowolski (bębenek).
 • 23.00–23.30 – Koniec pieśni – Piotr Borowski
Wzruszający film o wymierającej kulturze wschodniego pogranicza. Zimą 1980/81 roku Piotr Borowski nagrał pieśni śpiewane przez mieszkańców wiosek w północno-wschodniej Polsce: staroobrzędowców, Tatarów, prawosławnych, Białorusinów oraz mieszkańców prawosławnej enklawy w Wierszalinie. W 2007 wrócił, by spotkać się z ich potomkami.
 • 23.30–24.00 – Bal dziadowski – Remigiusz Mazur-Hanaj
Pieśni dziadowskie to utwory wykonywane przez grajków podczas odpustów i jarmarków. Niestety większość repertuaru dziadowskiego – tak jak i sama postać dziada, lirnika – przepadła w odmętach dziejów wraz z całą mądrością pokoleń zapisaną w pieśniach. Wystąpią Remigiusz Mazur-Hanaj (lira korbowa, skrzypce) i Agata Harz (śpiew).
 • 19.00–23.00 – warsztaty dla dzieci (6+) i dorosłych
Wierzbowa droga: jak wykorzystać młode pędy wierzb? Jakie są podstawowe sploty i techniki wyplatania? Warsztaty dla przyszłych plecionkarzy i nie tylko. Prowadzenie: Sylwia Kozłowska (instruktor rękodzieła artystycznego, architekt krajobrazu, arteterapeuta). Pisanie ikon: napisz swoją ikonę. Dowiedz się, czym różni się ikona od obrazu. Objazdowe Warsztaty Pisania Ikon tworzy czwórka młodych entuzjastów sztuki ikony: Anna Marjak i Maria Marjakova z Gdańska oraz Elżbieta Długosz i Szymon Burek z Lublina. Słowiański teatr cieni: Teatr Ex Machina specjalnie na tę noc stworzył sztukę o tajemniczym świecie Słowian. Sprawdź, w co potrafią przemienić się twoje ręce. Daj się porwać nocnej opowieści i jej niezwykłym bohaterom. SOLEC 44. Tej nocy w barku Domu Spotkań z Historią potrawy serwować będzie Solec 44, jedno z ważniejszych miejsc na gastronomicznej mapie Polski. Potrawy od nosa do ogona. Produkty od najlepszych, lokalnych producentów żywności z całej Polski. Menu Solca łączy polską tradycję smaku i ułańską fantazję szefa kuchni Aleksandra Barona.