„Zamachy, które zmieniły bieg historii" – Zamachy na prezydentów: jak się chroni głowę państwa?
wydarzenia archiwalne
Pierwsze spotkanie w nowym cyklu poświęcone będzie zamachom na amerykańskich prezydentów: rozmowa o nich będzie wstępem do dyskusji na temat zasad chronienia szefów państw i rządów w dzisiejszych czasach. Porozmawiamy zatem nie tylko o historii bezpieczeństwa osobistego VIP-ów, ale i jego współczesnym obliczu.
Organizatorzy: DSH, Centrum Badań na Terroryzmem Collegrum Civitas
Zapraszamy na kolejne wydarzenia:
14 V 2015, godz. 18.00
Zamach na Jana Pawła II: terroryzm a religia
Zamach na papieża – Polaka będzie przyczynkiem do dyskusji o tym, jak kształtują się relacje pomiędzy religią a przemocą, szczególnie z terroryzmem. Spróbujemy odkryć je wspólnie nie tylko w kontekście indywidualnych aktów terroryzmu, ale także w kontekście grupowych motywacji i mechanizmów rekrutacji (z wykorzystaniem wiedzy o sektach).
11 VI 2015, godz. 18.00
Carlos: terrorysta na zamówienie
Rozmowa o historii Ilicha Ramíreza Sáncheza, czyli Carlosa, pozwoli nam zagłębić się w debatę na temat tego, czy terroryzm posiada własną tożsamość. Na ile terroryzm jest „jakiś”, a na ile jest plastycznym i efektywnym narzędziem, które może być wykorzystane przez każdego? Terroryzm jako narzędzie walki politycznej będzie motywem przewodnim tego spotkania.
10 IX 2015, godz. 12.00-15.00
11 września – 14 lat później
Konferencja naukowa poświęcona międzynarodowemu terroryzmowi w kontekście jego rozwoju w ciąg półtorej dekady od zamachów na WTC. Będziemy rozmawiać nie tylko o historii terroryzmu, ale i o jego zwalczaniu teraźniejszości, próbując jednocześnie wyciągnąć wnioski na przyszłość [możliwe udział eksperta z USA: Bruce’s Hoffmana lub Briana Michaela Jenkinsa]. W części popołudniowej obejrzymy wspólnie film fabularny poświęcony tym wstrząsającym wydarzeniom.
Partner: Ambasada USA
18.00 pokaz filmu fabularnego o zamachu na WTC.
22 X 2015, godz. 18.00
Terroryzm w Rosji
Spotkanie poświęcone będzie walce z terroryzmem w Federacji Rosyjskiej. Skupimy się nie tylko na jej historycznych przykładach (przede wszystkim atakach w Biesłaniu, na Dubrowce i w budionnowsku), ale i na bieżącym kształcie rosyjskiej polityki antyterrorystycznej, zwłaszcza w kontekście niedawnych Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi oraz aktywności Państwa Islamskiego nawiązującego kontakty i współprace z Emiratem Kaukaskim.
26 XI 2015, godz. 18.00
Zamach w Monachium: terroryzm i sport.
Ekecheiria, czyli święty pokój, który obowiązywał podczas igrzysk olimpijskich w starożytnej Grecji, nie przetrwał do czasów współczesnych. Zamach w Monachium stanie się przyczynkiem do rozmowy o sporcie i terroryzmie oraz o tym, w jaki sposób współczesny terroryzm wykorzystuje cele miękkie (m.in. masowe imprezy sportowe) w swojej taktyce.
10 XII 2015, godz. 18.00
Madryt 2004 / Londyn 2005: Europa w czasach terroryzmu
Spróbujemy na zakończenie cyklu przyjrzeć się temu, w jaki sposób zmienił się pod wpływem terroryzmu nasz rodzimy kontynent. Dokąd zmierzamy, jak radzimy sobie z ochroną europjeksiej tożsamości i europejskich wartości? Kto wygrywa wojnę o rząd dusz w Europie i jaka czeka nas w związku z tym przyszłość. Zapraszamy do rozmowy o tym, co dotyczy każdego z nas.
„Zamachy, które zmieniły bieg historii" – Zamachy na prezydentów: jak się chroni głowę państwa?