Inne

  • aktualności

Inne

Nagroda „Teatru” dla Agnieszki Przepiórskiej

Nagroda „Teatru” dla Agnieszki Przepiórskiej


aktualności  

Z radością informujemy, że Agnieszka Przepiórska otrzymała nagrodę miesięcznika „Teatr” za rolę Barbary Sadowskiej w monodramie „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej” Piotra Rowickiego w reżyserii Anny Gryszkówny, który wyprodukował zespół Domu Spotkań z Historią.

Agnieszka Przepiórska jako Barbara Sadowska, for. Magda Hueckel

Agnieszka Przepiórska jako Barbara Sadowska, for. Magda Hueckel

Jury przyznało Agnieszce Przepiórskiej Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza dla najlepszej aktorki w sezonie 2022/2023 oraz w uznaniu za wkład w rozwój monodramu biograficznego. Ta prestiżowa w środowisku teatralnym nagroda przyznawana jest od 1984 roku.

Serdecznie gratulujemy wszystkim twórczyniom i twórcom tego spektaklu!

Możliwość produkowania monodramu oraz współpracy z Agnieszką Przepiórską i wszystkimi zaangażowanymi w to przedsięwzięcie to dla nas wielki zaszczyt. Jednocześnie chcemy po raz kolejny każdej osobie, która przyczyniła się do tego, że spektakl ten zaistniał w naszej „nieteatralnej” przestrzeni, by później powędrować w Polskę.

Nie byłoby to możliwe bez wsparcia Cezarego Łazarewicza i Elżbiety Ficowskiej, bez inicjatywy i wiary w projekt Katarzyny Puchalskiej, bez nadludzkich wręcz możliwości organizacyjnych Agaty Kucharskiej oraz pracy całego zespołu DSH.

Spektakl nie powstałby też, gdyby nie zaufanie, którym wiceprezydentka Warszawy Aldona Machnowska-Góra i dyrektor Biura Kultury Artur Jóźwik obdarzyli inicjatorki przedsięwzięcia oraz twórczynie i twórców spektaklu. Bez ich wsparcia nie mielibyśmy tej pięknej historii, dziękujemy!

Najbliższa okazja, żeby zobaczyć monodram w Warszawie już 6 września! Zapraszamy do PROMU Kultury →

W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej
Monodram o życiu Barbary Sadowskiej – poetki, działaczki społecznej i opozycjonistki, matki zakatowanego przez funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej Grzegorza Przemyka. Tytułowy maj, ulubiony miesiąc Sadowskiej, stał się miesiącem narodzin i śmierci jej syna. To też moment, w którym jest portretowana przez Agnieszkę Przepiórską. Przygotowuje się do pogrzebu ukochanego dziecka. Targają nią emocje i wspomnienia. To nie tylko opowieść o śmierci, żałobie i pożegnaniu, ale i historia życia Sadowskiej przywracająca jej podmiotowość. 

W roli Barbary Sadowskiej: Agnieszka Przepiórska
Tekst: Piotr Rowicki
Reżyseria: Anna Gryszkówna 
Muzyka: Michał Lamża 
Scenografia i kostium: Alicja Ptyniak-Rogozińska 
Reżyseria świateł, wideo: Michał Głaszczka 
Konsultacja merytoryczna: Cezary Łazarewicz
Charakteryzacja: Józefina Loy 
Produkcja: Agata Kucharska 
Plakat: Katarzyna Godyń-Skoczylas
Specjalne podziękowania dla Elżbiety Ficowskiej 
Sesja zdjęciowa: Magda Hueckel 
Sesja zdjęciowa wykonana dzięki uprzejmości Prześwitu (Kolektywnej Instytucji Kultury)