Inne

  • aktualności
  • inne

Inne

100-lecie Związku Polaków w Belgii

100-lecie Związku Polaków w Belgii


aktualności inne  

Z okazji rocznicy 100-lecia powstania Związku Polaków w Belgii, Dom Spotkań z Historią – na zaproszenie Ambasady RP w Brukseli – zrealizował sześć wywiadów z członkiniami i członkami tej organizacji. Wywiady, nagrane przez telewizję polonijną PePeTV, tworzą barwną opowieść o początkach polskiej emigracji górniczej w Belgii, prezentują ciekawy socjologicznie i kulturowo obraz integracji polskich emigrantów w tym kraju.

Zdjęcie ze zbiorów Ambasady RP w Brukseli

Zdjęcie ze zbiorów Ambasady RP w Brukseli

Na terenach dzisiejszej Belgii Polacy osiedlili się już w XIX wieku, emigrując z ojczyzny po upadku powstania styczniowego i listopadowego. Życzliwe przyjęcie ze strony Belgów oraz łatwy dostęp do pracy sprawiły, że przez kolejne lata do Belgii napływały liczne fale emigracji. Po I wojnie światowej kraj rozbudowywał intensywnie swój przemysł i kopalnie, a emigrujący Polacy podejmowali pracę przede wszystkim w górnictwie.

W tamtym czasie powstało na terenie Belgii wiele organizacji polonijnych nastawionych na podtrzymanie polskiej kultury, tradycji i znajomości ojczystego języka. W celu koordynacji ich działań w 1923 roku powstał Związek Polaków w Belgii – organizacja o charakterze parasolowym.

Założycielami Związku byli przede wszystkim polscy górnicy osiadli w Limburgii oraz okolicach Charleroi. Po II wojnie światowej organizacja liczyła około 7 tys. członków i posiadała liczne oddziały, m.in. w Brukseli, w Heusden-Zolder, Houthalen, Genk, Mons i Maasmechelen.

Związek Polaków w Belgii od początku był organizatorem i koordynatorem wielu wydarzeń o charakterze kulturalnym i narodowym. Dbał także o rozwój edukacji polonijnej na terenie Belgii, dotując działalność polskich szkół, zakup podręczników i pomocy szkolnych. Organizacja wydawała własne czasopisma polonijne i była zaangażowana w działalność charytatywną na rzecz uchodźców czy osób starszych, organizowała kolonie dla dzieci i młodzieży.

Miejscem spotkań Polonii stał się Dom Polski „Polonez” w Beringen, gdzie do dziś mieści się siedziba Związku. To tutaj przez lata organizowano liczne spotkania z artystami, koncerty, konkursy i zabawy polonijne.

Związek Polaków w Belgii pozostaje organizacją czynnie działającą i zaangażowaną w życie emigracyjne belgijskiej Polonii. Jej członkowie od lat sprawują opiekę nad Polskim Cmentarzem Wojennym w Lommel i wspólnie z miastem Lommel i Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej w Brukseli organizują na nim uroczyste obchody wyzwolenia miasta przez armię generała Stanisława Maczka. Obecnie największą troską członków organizacji jest zapewnienie ciągłości działania Związku przez kolejne pokolenia.

Nagrania z członkiniami i członkami Związku Polaków z Belgii niebawem będą dostępne w naszej Czytelni w Domu Spotkań z Historią.