Inne

  • aktualności

Inne

Spektakl „Nazywam się Anna Walentynowicz” w 30. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

Spektakl „Nazywam się Anna Walentynowicz” w 30. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej


aktualności  

Z radością informujemy, że spektakl „Nazywam się Anna Walentynowicz” został przyjęty do 30. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Konkurs ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego.

W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Dominik Gac, Piotr Hildt, Anna Jazgarska, Szymon Kazimierczak, Andrzej Lis, Wanda Świątkowska.

Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Dowiedz się więcej →

„Nazywam się Anna Walentynowicz” to opowieść o robotnicy Stoczni Gdańskiej, współzałożycielce Wolnych Związków Zawodowych, która uczestniczyła w najważniejszych wydarzeniach w powojennej Polsce. Dla wielu stała się legendą, bohaterką Sierpnia ‘80, inicjatorką Solidarności. Magazyn „Time” nazwał ją „matką polskiej niepodległości” i nadał tytuł Kobiety Roku 1980. Mówiono o niej: niezłomna, uparta i ambitna. Anna Walentynowicz urodziła się w małej, ukraińskiej wiosce. Z powodu biedy w wieku dwunastu lat musiała iść na służbę do pobliskiego majątku. W 1950 roku związała swoje życie ze Stocznią Gdańską, najpierw jako spawaczka, potem suwnicowa.

Scenariusz spektaklu powstał na podstawie książki „Walentynowicz. Anna szuka raju” autorstwa Doroty Karaś i Marka Sterlingowa (Wydawnictwo Znak, Kraków 2020).

Prapremiera spektaklu odbyła się 14 sierpnia 2022 w Stoczni Gdańskiej w rocznicę wybuchu strajków sierpniowych. Produkcją zajęła się Fundacja Nowa Strefa Kultury. Partnerem wydarzenia było Europejskie Centrum Solidarności. W spektaklu wykorzystywane są archiwa ze zbiorów Europejskiego Centrum Solidarności oraz zdjęcia autorstwa Aleksandra Trafasa.

Występują: Agnieszka Przepiórska i Anna Gryszkówna
Reżyseria: Anna Gryszkówna
Scenariusz: Piotr Rowicki
Produkcja: Teatr Łaźnia Nowa i DSH