PASTa TV

  • PASTa TV
  • aktualności

PASTa TV

Rusza PASTA TV DSH - nowy kanał internetowy na platformie YouTube o życiu kulturalnym stolicy

Rusza PASTA TV DSH - nowy kanał internetowy na platformie YouTube o życiu kulturalnym stolicy


PASTa TV aktualności  

11 kwietnia 2024 roku swoją premierę będzie miał pierwszy odcinek Warszawskiego Tygodnika Kulturalny, czyli internetowa odsłona dobrze znanego programu kulturalnego Joanny Makowskiej. Zainauguruje on działalność kanału PASTA TV DSH, nowego kanału poświęconego szeroko rozumianej kulturze, którego wydawcą jest Dom Spotkań z Historią. W ramach PASTA TV DSH emitowany będzie także zupełnie nowy program informacyjny Pasta Kulturalna. Premiera nowego formatu programu o warszawskiej kulturze w reżyserii Agnieszki Uścińskiej i Jarka Wątora, współtworzony m.in. przez Sylwię Chutnik, Kamila Dąbrowę, Martę Król, Jana Emila Młynarskiego oraz zespół DSH, odbędzie się 18 kwietnia br., również na kanale PASTA TV DSH.

PASTA TV DSH

Pierwszy kanał telewizji internetowej skupiony na warszawskiej kulturze. Nadajemy z budynku PAST-y, w której od ubiegłego roku działają prowadzone przez DSH Mediateka, Dwutygodnik, Archiwum Historii Mówionej, Warszawska Inicjatywa Kresowa, Nagroda Historyczna im. Kazimierza Moczarskiego. Na X piętrze mieszczą się dwa studia telewizyjne oraz studio podcastowe.

Pomysłodawczynią kanału telewizyjnego jest zastępczyni dyrektora DSH, Katarzyna Puchalska: - Studia przejęliśmy po poprzednim najemcy. To przestrzeń idealna do realizacji nagrań wideo w ramach naszego Archiwum Historii Mówionej i do nagrywania podcastów. Od początku wiedziałam, że ma ona również potencjał na coś więcej. Warszawa obfituje w wydarzenia kulturalne, ale brakuje miejsc, w których kultura byłaby recenzowana, a wydarzenia w ciekawej formie popularyzowane. Do tej pory w DSH zajmowaliśmy się popularyzacją historii. Teraz rozszerzymy naszą działalność o szeroko rozumianą kulturę współczesną, która bez dziedzictwa nie istnieje. Tworzymy miejsce, w którym nie tylko  opowiemy o najgłośniejszych warszawskich wydarzeniach kulturalnych, ale też przedstawimy instytucje, ludzi i projekty mniej znane oraz osoby tworzące zaplecze warszawskiej kultury.

PASTA TV DSH to kanał na YouTube. Programy PASTA TV DSH będą także dostępne na platformie VOD Warszawa. Informacji o ramówce i kolejnych niespodziankach szukajcie także w mediach społecznościowych PASTA TV DSH, Domu Spotkań z Historią i Nowego Tygodnika Kulturalnego.

Z góry widać lepiej!
PASTA TV DSH: WARSZAWSKI TYGODNIK KULTURALNY

Warszawski Tygodnik Kulturalny jest warszawską odsłoną kultowego Tygodnika Kulturalnego. Ten popularny, misyjny i pluralistyczny program komentujący wartościowe zjawiska kultury polskiej i międzynarodowej, od 2005 roku emitowany był co tydzień w TVP Kultura. Twórczynią programu była reżyserka filmowa i telewizyjna Joanna Makowska. W ciągu 15 lat zrealizowanych zostało 500 odcinków, co stanowi swoisty ewenement w historii TVP. Program został zdjęty z anteny w 2020 roku. Od trzech lat pod nazwą Nowy Tygodnik Kulturalny – program ukazuje się raz w miesiącu w formie podcastu audio, a ostatnio podcastu wideo na platformach podcastowych i w social mediach. Gościnnego miejsca do realizacji magazynu udziela Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, a jego emisja możliwa jest także dzięki wsparciu finansowemu wiernej publiczności.

Zespół Warszawskiego Tygodnika Kulturalnego tworzy  grupa cenionych krytyczek, krytyków, ekspertek i ekspertów ze wszystkich dziedzin kultury. Wśród gości nie zabraknie wybitnych, doświadczonych twórczyń i twórców, jak i osób debiutujących. W każdym odcinku będą także goście specjalni. W pierwszym odcinku Warszawskiego Tygodnia Kulturalnego prowadzący pierwszy odcinek krytyk literacki Szymon Kloska wraz z krytykiem sztuki Bogusławem Deptułą, krytyczką teatralną Anetą Kyzioł, menadżerem kultury i krytykiem kulinarnym Maciejem Nowakiem oraz krytyczką filmową Magdą Sendecką porozmawiają o wybranych warszawskich wydarzeniach kulturalnych oraz marcowych i kwietniowych premierach literackich, filmowych, teatralnych, wizualnych i muzycznych.  Gośćmi pierwszego odcinka WTK są: scenarzysta Max Łubieński i reżyser Michał Walczak.


Zespół  Warszawskiego Tygodnika Kulturalnego tworzą m.in. Katarzyna Borowiecka, Bogusław Deptuła, Szymon Kloska, Aneta Kyzioł, Maciej Nowak, Adrianna Prodeus, Magda Sendecka, Agnieszka Szydłowska, Jacek Wakar.

Joanna Makowska – autorka, reżyserka, pomysłodawczyni wielu formatów projektów telewizyjnych i filmowych dedykowanych kulturze, m.in. „Tygodnika Kulturalnego” (obecnie Nowego Tygodnika Kulturalnego ), „Rozmów poszczególnych”, „W polskim kinie”, „Redakcji Kultury”, „Kultury, głupcze!”, „Wszystko o kulturze/teatr”, „Sceny Alternatywnej”, reaktywacji „Pegaza”, a także form dokumentalnych m.in. „Bzik teatralny. Początek”, cykli dokumentalnych  - „250 lat teatru publicznego w Polsce”, „Tamte lata, tamte dni”, a także koncertów, spotów reklamowych i gal, m.in. Literackiej Nagrody Nike, Nagrody Literackiej Gdynia, Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych i Festiwalu Dwa Teatry.

Poczuj jak tętni kulturalne życie stolicy!
PASTA TV DSH: PASTA KULTURALNA

W kolejnym tygodniu, w czwartek 18 kwietnia br. zaprosimy na premierę nowego magazynu telewizyjnego o warszawskiej kulturze PASTA KULTURALNA. To autorski projekt reżyserki Agnieszki Uścińskiej oraz reżysera i operatora Jarosława Wątora. Będzie to program o najciekawszych wydarzeniach filmowych, książkowych, muzycznych, performatywnych, teatralnych i wizulanych. W każdym odcinku widzowie i widzki wspólnie z prowadzącymi program, Sylwią Chutnik, Martą Czyż, Kamilem Dąbrową, Martą Król oraz Janem Emilem Młynarskim spotkają się m.in. z twórcami i twórczyniami, kreatorami i kreatorkami kultury, kuratorkami i kuratorami, menadżerami i menadżerkami, a także odwiedzą warszawskie instytucje i organizacje kultury oraz współtworzące je osoby, a także pracownie warszawskich rzemieślniczek i rzemieślników. Program wypełnią prezentowane w specjalnie opracowanej autorskiej ramówce reportaże, felietony filmowe, wywiady, rozmowy w studio oraz część newsowo-informacyjna o najważniejszych wydarzeniach kulturalnych miasta.

Agnieszka Uścińska – scenarzystka, reżyserka i producentka filmów dokumentalnych, a także wydarzeń kulturalnych, koncertów, wystaw multimedialnych, słuchowisk, kampanii i działań społecznych z pogranicza kultury i jej niematerialnego dziedzictwa oraz historii XX wieku. Jako dokumentalistka i dziennikarka od lat specjalizuje się w wywiadach biograficznych oral history, realizując nagrania z najstarszymi i najważniejszymi świadkami najnowszej historii Polski. Menadżerka kultury i współzałożycielka grupy medialnej Awangarda Media Group. Współpracuje z wieloma instytucjami kultury oraz mediami. Absolwentka studiów doktoranckich z dziedziny teatrologii i współczesnych technik audiowizualnych. Jej naukowe zainteresowania dotyczą zagadnień inkulturacji w środowisku polsko-żydowskiej inteligencji kulturalnej międzywojnia.

Jarek Wątor – operator filmowy, realizator, absolwent Realizacji Obrazu Filmowego, Telewizyjnego i Fotografii na WRiTv im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Współtwórca Studia Dokumentu i Reportażu „Kontrapunkt” (dawniej Krakowska Szkoła Reportażu). Autor zdjęć do kilkudziesięciu filmów dokumentalnych i reportaży oraz wielu formatów telewizyjnych realizowanych m.in. dla TVP, TVN, Canal+, Discovery nagradzanych na festiwalach filmowych. Współzałożyciel Awangarda Media Group, współpracującej z wieloma najważniejszymi instytucjami kultury.