PASTa TV

  • PASTa TV

PASTa TV

Rusza Pasta Kulturalna PASTA TV DSH nowy program internetowy o życiu kulturalnym stolicy

Rusza Pasta Kulturalna PASTA TV DSH nowy program internetowy o życiu kulturalnym stolicy


PASTa TV  

18 kwietnia 2024 roku o godzinie 20:00 swoją premierę ma pierwszy pilotażowy odcinek Pasty Kulturalnej, czyli zupełnie nowy program o warszawskiej kulturze. Premiera nowego formatu w reżyserii Agnieszki Uścińskiej i Jarka Wątora, współtworzonego m.in. przez Sylwię Chutnik, Kamila Dąbrowę, Martę Król, Jana Emila Młynarskiego oraz zespół DSH, odbędzie się na kanale PASTA TV DSH. W ramach kanału telewizyjnego PASTA TV DSH emitowany jest także Warszawski Tygodnik Kulturalny, autorski program Joanny Makowskiej, którego premiera pierwszego odcinka miała miejsce 11 kwietnia br.

PASTA TV DSH
PASTA TV DSH
to pierwszy kanał telewizji internetowej o warszawskiej kulturze, produkowany przez warszawską instytucję kultury m.st. Warszawy, Dom Spotkań z Historią. Nadajemy z PAST-y, pierwszego przedwojennego warszawskiego drapacza chmur, w którym od 2023 roku na X i XI piętrze działają prowadzone przez DSH Archiwum Historii Mówionej, Mediateka, Warszawska Inicjatywa Kresowa oraz redakcja wydawanego przez DSH Dwutygodnika i biuro współorganizowanej przez DSH Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego. PASTA TV DSH powstaje w dwóch studiach telewizyjnych, które znajdują się na X piętrze.

Pomysłodawczynią kanału telewizyjnego jest zastępczyni dyrektora DSH, Katarzyna Puchalska: - Studia przejęliśmy po poprzednim najemcy. To przestrzeń idealna do realizacji nagrań wideo w ramach naszego Archiwum Historii Mówionej oraz do nagrywania podcastów. Od początku wiedziałam, że ma ona również potencjał na coś więcej. Warszawa obfituje w wydarzenia kulturalne, ale nadal brakuje wystarczającej ilości platform, na których kultura byłaby recenzowana, a wydarzenia w ciekawej formie popularyzowane. Do tej pory w DSH zajmowaliśmy się popularyzacją historii. Teraz rozszerzymy naszą działalność o szeroko rozumianą kulturę współczesną, która bez dziedzictwa nie istnieje. Tworzymy miejsce, w którym nie tylko  opowiemy o najgłośniejszych warszawskich wydarzeniach kulturalnych, ale też przedstawimy instytucje, ludzi i projekty mniej znane, a także osoby tworzące zaplecze warszawskiej kultury.

Programy PASTY TV DSH Warszawski Tygodnik Kulturalny i Pasta Kulturalna publikowane są na nowym kanale YouTube DSH oraz na platformie VOD Warszawa. Informacje o ramówce i kolejnych niespodziankach będą publikowane na stronie dsh.waw.pl oraz w mediach społecznościowych PASTA TV DSH, Domu Spotkań z Historią, VOD Warszawa, Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy oraz Nowego Tygodnika Kulturalnego.

Poczuj jak tętni kulturalne życie stolicy!
PASTA TV DSH: PASTA KULTURALNA
18 kwietnia br. (czwartek)
o godzinie 20:00 zapraszamy na premierę Pasty Kulturalnej, nowego magazynu o warszawskiej kulturze, autorskiego projektu reżyserki Agnieszki Uścińskiej oraz reżysera i operatora Jarka Wątora. Pasta Kulturalna to program o najciekawszych wydarzeniach filmowych, książkowych, muzycznych, performatywnych, teatralnych i wizualnych. W każdym odcinku widzki i widzowie wspólnie z prowadzącymi program, Sylwią Chutnik, Martą Czyż, Kamilem Dąbrową, Martą Król oraz Janem Emilem Młynarskim, spotkają się m.in. z twórcami i twórczyniami, kreatorami i kreatorkami kultury, kuratorkami i kuratorami, menadżerami i menadżerkami, a także odwiedzą warszawskie instytucje i organizacje kultury, a także m.in. pracownie warszawskich rzemieślniczek i rzemieślników. Program wypełnią reportaże, felietony filmowe, wywiady, rozmowy w studio oraz część newsowo-informacyjna o najważniejszych wydarzeniach kulturalnych miasta.

W premierowym pierwszym odcinku Pasty Kulturalnej:

- rozmowa Sylwii Chutnik z: Andrzejem Szwanem vel Lullą La Polaca wokół premiery książki Wiktora Krajewskiego i Andrzeja Szwana, Lulla La Polaca, żyć to ja potrafię! wydanej przez Wydawnictwo Znak Literanova; Mariuszem Szczygłem, pisarzem, dziennikarzem i reportażystą o Instytucie Reportażu i Wrzeniu Świata, Ulubionej Księgarni Warszawy 2023 w kat. Klubokawiarnia, oraz prof. Jackiem Leociakiem o premierze jego książki Podziemny Muranów z fotografiami Artura Żmijewskiego wydanej przez Wyd. Czarne;

- rozmowa Jana E. Młynarskiego z: Januszem Marynowskim, muzykiem i dyrektorem Sinfonii Varsovii, obchodzącej 40-lecie pracy artystycznej; Januszem Prusinowskim, muzykiem i dyrektorem festiwalu Wszystkie Mazurki Świata oraz Agnieszką Szydłowską, dziennikarką i nową dyrektorką Programu Trzeciego Polskiego Radia;

- rozmowa Kamila Dąbrowy z: Chrisem Niedenthalem o najnowszym albumie Notatki z Warszawy wydanym przez DSH oraz Justyną Lipko-Konieczną, dramaturżką i Justyną Wielgus, reżyserką o najnowszym spektaklu Teatru 21, Siedem okrutnych historii;

- rozmowa Marty Król z aktorką Agatą Kuleszą o jej rolach teatralnych, ulubionych warszawskich miejscach oraz o najnowszej premierze Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza Matka St. I. Witkiewicza w reżyserii Anny Augustynowicz;

- opowieść Grzegorza Piątka, architekta, pisarza, historyka i krytyka architektury o budynku PAST-y – najwyższym przedwojennym warszawskim budynku

- felieton z wernisażu wystawy DSH Zbyszko Siemaszko. Fotograf Warszawy, kuratorowanej przez Katarzynę Madoń-Mitzner oraz Krzysztofa Wójcika.

Agnieszka Uścińska – scenarzystka, reżyserka i producentka filmów dokumentalnych, a także wydarzeń kulturalnych, koncertów, wystaw multimedialnych, słuchowisk, kampanii i działań społecznych z pogranicza kultury i jej niematerialnego dziedzictwa oraz historii XX wieku. Jako dokumentalistka i dziennikarka od lat specjalizuje się w wywiadach biograficznych oral history, realizując nagrania z najstarszymi i najważniejszymi świadkami najnowszej historii Polski. Menadżerka kultury i współzałożycielka grupy medialnej Awangarda Media Group. Współpracuje z wieloma instytucjami kultury oraz mediami. Absolwentka studiów doktoranckich z dziedziny teatrologii i współczesnych technik audiowizualnych. Jej naukowe zainteresowania dotyczą zagadnień inkulturacji w środowisku polsko-żydowskiej inteligencji kulturalnej międzywojnia.

Jarek Wątor – operator filmowy, realizator, absolwent Realizacji Obrazu Filmowego, Telewizyjnego i Fotografii na WRiTv im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Współtwórca Studia Dokumentu i Reportażu Kontrapunkt (dawniej Krakowska Szkoła Reportażu). Autor zdjęć do kilkudziesięciu filmów dokumentalnych i reportaży oraz wielu formatów telewizyjnych realizowanych m.in. dla TVP, TVN, Canal+, Discovery nagradzanych na festiwalach filmowych. Współzałożyciel Awangarda Media Group, współpracującej z wieloma najważniejszymi instytucjami kultury.

Z góry widać lepiej!
PASTA TV DSH: WARSZAWSKI TYGODNIK KULTURALNY

Warszawski Tygodnik Kulturalny jest warszawską odsłoną kultowego Tygodnika Kulturalnego. Twórczynią programu jest reżyserka filmowa i telewizyjna, Joanna Makowska. Zespół Warszawskiego Tygodnika Kulturalnego tworzą m.in. Katarzyna Borowiecka, Bogusław Deptuła, Szymon Kloska, Aneta Kyzioł, Maciej Nowak, Adrianna Prodeus, Magda Sendecka, Agnieszka Szydłowska i Jacek Wakar.

Tygodnik Kulturalny, popularny, misyjny i pluralistyczny program komentujący wartościowe zjawiska kultury polskiej i międzynarodowej, od 2005 roku emitowany był co tydzień w TVP Kultura. W ciągu 15 lat zrealizowanych zostało 500 odcinków, co stanowi swoisty ewenement w historii TVP. Program został zdjęty z anteny w 2020 roku. Od trzech lat program pod nazwą Nowy Tygodnik Kulturalny ukazuje się raz w miesiącu w formie podcastu audio, a ostatnio podcastu wideo na platformach podcastowych i w social mediach. Gościnnego miejsca do realizacji magazynu udziela Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, a jego emisja możliwa jest także dzięki wsparciu finansowemu wiernej publiczności.

Zespół Warszawskiego Tygodnika Kulturalnego tworzy grupa cenionych krytyczek, krytyków, ekspertek i ekspertów ze wszystkich dziedzin kultury. W pilotażowym pierwszym odcinku Warszawskiego Tygodnia Kulturalnego krytyk literacki Szymon Kloska wraz z krytykiem sztuki Bogusławem Deptułą, krytyczką teatralną Anetą Kyzioł, menadżerem kultury i krytykiem kulinarnym Maciejem Nowakiem oraz krytyczką filmową Magdą Sendecką, porozmawiają o wybranych warszawskich wydarzeniach kulturalnych oraz marcowych i kwietniowych premierach filmowych, literackich, muzycznych, teatralnych i wizualnych. Wśród gości i gościń specjalnych WTK nie zabraknie zarówno znanych twórczyń i twórców, jak i osób debiutujących. Gośćmi pierwszego odcinka WTK są: scenarzysta Max Łubieński i reżyser Michał Walczak.

Joanna Makowska – autorka, reżyserka, pomysłodawczyni wielu formatów projektów telewizyjnych i filmowych dedykowanych kulturze, m.in. Tygodnika Kulturalnego (obecnie Nowego Tygodnika Kulturalnego i Warszawskiego Tygodnika Kulturalnego), Rozmów poszczególnych, W polskim kinie, Redakcji Kultury, Kultury, głupcze!, Wszystko o kulturze/teatr, Sceny Alternatywnej, reaktywacji Pegaza, a także form dokumentalnych m.in. Bzik teatralny. Początek, cykli dokumentalnych 250 lat teatru publicznego w Polsce, Tamte lata, tamte dni, a także koncertów, spotów reklamowych i gal, m.in. Literackiej Nagrody Nike, Nagrody Literackiej Gdynia, Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych i Festiwalu Dwa Teatry.