Inne

WYBRALIŚMY WOLNOŚĆ | 35. rocznica wyborów 4 czerwca 1989 roku

WYBRALIŚMY WOLNOŚĆ | 35. rocznica wyborów 4 czerwca 1989 roku


aktualności  

Jak powiedziała w słynnym wywiadzie telewizyjnym aktorka Joanna Szczepkowska: 
„(…) 4 czerwca 1989 skończył się w Polsce komunizm". 

W tym roku mija 35 lat od tych pierwszych częściowo wolnych wyborów. Od 15 lat DSH każdego 4 czerwca konsekwentnie przypomina historyczny wymiar tej daty, kiedy to w 1989 Polska »wybrała wolność«. Tak będzie i w tym roku. Zapraszamy do wspólnego świętowania i wzniesienia »Toastu za wolność« pod dawną kawiarnią „Niespodzianka” na Placu Konstytucji; udziału w warsztatach i projekcjach filmowych; czytania specjalnego numeru „Dwutygodnika" oraz obejrzenia na kanale Pasta TV pierwszego odcinka programu „Gorączka Wyborczej Nocy" autorstwa Michała Walczaka i Maxa Łubieńskiego. Organizatorem obchodów „WYBRALIŚMY WOLNOŚĆ. 35. rocznica wyborów 4 czerwca 1989” jest Dom Spotkań z Historią. Partnerami wydarzenia są 35 Rok Wolności, projekt Polska, Teatr Rampa na Targówku oraz Ośrodek KARTA. Obchodom towarzyszy kampania w przestrzeni miejskiej, której bohaterem jest kowboj autorstwa Oli Jasionowskiej. To nawiązanie do słynnego plakatu wyborczego z Gary Cooperem autorstwa Tomasza Sarneckiego. 

WYBRALIŚMY WOLNOŚĆ – PROGRAM WYDARZEŃ
4 czerwca (wtorek), godz. 17:00-21:00, DSH, ul. Karowa 20

WARSZTATY Z SITODRUKU

Poznaj tajniki sitodruku i wykonaj okolicznościowy na torbie lub koszulce. Warsztaty poprowadzą Ola Gralik i Anna Ludwicka.

FOTOBUDKA WOLNOŚCI CZYLI FOTOGRAFICZNA KAPSUŁA CZASU
Przenieś się w czasie do 1989 roku za pośrednictwem mobilnego studia fotograficznego. Zrób sobie pamiątkowe zdjęcie. Dołącz do Lecha Wałęsy; stań obok kowboja z plakatu „W samo południe”; zapozuj na tle fotografii Chrisa Niedenthala.

POKAZY WOLNOŚCI
Z okazji 35. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 zapraszamy do obejrzenia trzech filmów dokumentalnych: 
godz. 18:00 „Niespodzianka ‘89” (2019, 40 min) reż. Agnieszka Uścińska, Jarosław Wątor
godz. 19:00 „1989” (2014, 54 min) reż. Michał Bielawski
godz. 20:00 „Przełom w kadrze” (2019, 40 min) reż. Agnieszka Uścińska, Jarosław Wątor

4 czerwca (wtorek), godz. 20:00, Plac Konstytucji 6
TOAST ZA WOLNOŚĆ POD „NIESPODZIANKĄ”

Już po raz piętnasty spotkajmy się pod dawną kawiarnią „Niespodzianka”, która w 1989 roku pełniła rolę sztabu wyborczego Warszawskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. W tym roku spotkanie odbywa się pod hasłem: SOLIDARNOŚĆ BEZ GRANIC. Wzniesiemy toast, powspominamy i podyskutujemy jak udało się nam tę wolność zagospodarować oraz jak dalej o nią dbać. Wśród gości m.in. Janina Ochojska, Adam Wajrak, Maria Złonkiewicz. Podczas wieczoru zagrają Mamadou Diouf i Pako Sarr, a Katarzyna Bosacka zaprosi do krainy smaków początku lat 90. Organizatorem wydarzenia jest projekt Polska i 35 Rok Wolności, zaś partnerami - DSH i Ośrodek KARTA.

4 czerwca (wtorek), dwutygodnik.com
PUBLIKACJA SPECJALNEGO NUMERU „DWUTYGODNIKA”

Czy rok 1989 może być dla nas czymś więcej niż tylko historyczną datą? Czy na ideałach stojących za tamtymi zmianami możemy budować wspólnotowy mit? I czy warto do nich sięgać, skoro ich konsekwencje budzą dziś wątpliwości? Z dystansu, jaki daje nam 35 lat, przyglądamy się temu, jak zmieniły się obyczaje Polaków i losu regionu, a także nieustającej modzie na lata 90. Zapraszamy do lektury specjalnego numeru Dwutygodnika przygotowanego w związku obchodami 35. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989. W numerze m.in. rozmowy Moniki Stelmach z Chrisem Niedenthalem o transformacji w kadrze oraz Kamili Bałuki z twórcami Podkastexu o popkulturze pierwszych lat III RP i jej niesłabnącym uroku oraz teksty: Marcina Stachowicza o studiu filmowym im. Karola Irzykowskiego; Marty Madejskiej o emocjonalnych aspektach transformacji; Maxa Cegielskiego o życiu towarzyskim Warszawy w 1989 roku; Macieja Sienkiewicza o początkach polskiej sceny klubowej po 1989 roku - co z jej charakteru przetrwało do dzisiaj?

5 czerwca (środa), godz. 13:00, DSH
SPOTKANIE Z DRUKARZAMI OPOZYCJI SOLIDARNOŚCIOWEJ

Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z warszawskimi drukarzami czasów opozycji solidarnościowej, Adamem Grzesiakiem, Ryszardem Puszem, Witoldem Sielewiczem, Krzysztofem Siemieńskim i Andrzejem Zielińskim. Goście, z którymi rozmawiać będzie Adam Rębacz, opowiedzą o swoim zaangażowaniu w nielegalną działalność opozycyjną. Dowiemy jak wyglądał sam proces druku, jakie emocje towarzyszyły działaniu w ciągłym zagrożeniu. Porozmawiamy też o życiu codziennym osób związanych z opozycją solidarnościową.

WARSZTATY Z SITODRUKU DLA MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH
Zapraszamy na warsztaty z sitodruku dla młodzieży i dorosłych. Pod kierunkiem artystki Agnieszki Stanasiuk/AgaBrwi będzie można samodzielnie wydrukować własną grafikę, gazetę lub ulotkę w oparciu o przygotowane wcześniej szablony.
godz. 14:30-16:00 młodzież (grupy zorganizowane)
godz. 17:00-19:00 dorośli

7 czerwca (piątek), godz. 19:00, YouTube PASTA TV DSH
„GORĄCZKA WYBORCZEJ NOCY”, reż. Michał Walczak, scen. Michał Walczak, Max Łubieński.

Pierwszy odcinek nowego programu twórców „Pożaru w burdelu”

MENU WOLNOŚCI KATARZYNY BOSACKIEJ
Wybierz się w sentymentalną podróż z Katarzyną Bosacką do krainy smaków początku lat 90. Niezwykłe opowieści i niecodzienne doznania smakowe – gwarantowane!

WSŁUCHAJ SIĘ W WOLNOŚĆ, 4 CZERWCA 1989
Rok 1989 był w Polsce rokiem niezwykłym, obfitującym w wydarzenia, które radykalnie zmieniły nasz kraj. Wśród nich na wyjątkowe upamiętnienie zasługują wybory przeprowadzone 4 czerwca. Jeszcze nie w pełni wolne, otworzyły drogę do zbudowania państwa demokratycznego, suwerennego, wyzwolonego z więzów centralnie planowanej gospodarki. Posłuchaj relacji i wspomnień osób, które osobiście przyczyniły się do tego przełomu. Nagrania pochodzą z Archiwum Historii Mówionej Domu Spotkań z Historią i Ośrodka KARTA. Wszystkie wywiady przeprowadziła dla DSH Agnieszka Uścińska w 2019 roku w Warszawie, w ramach projektu „Wsłuchaj się w wolność 4 czerwca 1989”

PRZECZYTAJ KALENDARIUM PRZEŁOMU
Zapoznaj się ze szczegółowym kalendarium wydarzeń 1989 roku w Polsce (do pobrania - PDF na górze, po lewej stronie)

ZOBACZ FILM MICHALA BIELAWSKIEGO „1989”
Zobacz film dokumentalny Michała Bielawskiego z 2014 roku, będący autorskim spojrzeniem reżysera na przemiany Okrągłego Stołu. Michał Bielawski relacjonuje stan ducha Polek i Polaków w tym burzliwym okresie za pomocą oficjalnych i podziemnych archiwaliów, fotografii i zapisków obserwatorów zdarzeń.