Archiwum wydarzeń

  • wydarzenia archiwalne

Archiwum wydarzeń

„Nakręcona historia” – Filmoteka DSH przedstawia

18.10.2014

„Nakręcona historia” – Filmoteka DSH przedstawia

18.10.2014

  • wydarzenia archiwalne
wydarzenia archiwalne  
W weekendowym cyklu wyświetlamy filmy i kroniki związane z historią Warszawy oraz wystawami prezentowanymi w DSH i galerii plenerowej. W programie:
  • godz. 16.00, 18.00: Przelot nad zdobytym miastem (23', 2012) Andrzej Kałuszko, Krzysztof Jaszczyński, Ryszard Mączewski
Obraz Warszawy zarejestrowany przez niemieckiego operatora lecącego samolotem Luftwaffe nad zdobytą 28 września 1939 roku stolicą Polski. Dzięki obróbce cyfrowej i dodanym opisom widz może z łatwością zidentyfikować miejsca i obiekty, które w większości zniknęły z mapy miasta w wyniku wojennych zniszczeń.
  • godz. 16.30, 18.30: Początek. Warszawa w pierwszych dniach okupacji (26’, 2012) Andrzej Kałuszko, Krzysztof Jaszczyński, Ryszard Mączewski
Film pokazuje Warszawę oczami niemieckich operatorów w pierwszych dniach po kapitulacji 28 września 1939. Dokument został zmontowany z fragmentów niemieckich kronik i filmów, również tych niedawno pozyskanych z amerykańskich archiwów. Niektóre z kadrów są już znane  publiczności, inne jedynie wąskiej grupie varsavianistów. Poza licznymi ujęciami lotniczymi, kręconymi z niskiego pułapu, będzie można zobaczyć także te nakręcone z ziemi.
  • godz. 17.00, 19.00: Stefan Starzyński (dok., 1993, 39’), reż. Edmund Zbigniew Szaniawski
Filmowa biografia Stefana Starzyńskiego, ostatniego przed wojną prezydenta Warszawy, który zyskał sobie opinię najenergiczniejszego i najbardziej oddanego miastu. Za jego prezydentury Warszawa zyskała kilkanaście nowych parków i zieleńców, wiele wspaniałych budowli m in. Muzeum Narodowe. 1 września 1939 Stefan Starzyński zaczyna organizować życie w bombardowanej stolicy oraz cywilną obronę miasta. W odpowiedzi na apel prezydenta warszawiacy budują barykady, kopią rowy przeciwlotnicze, przygotowują punkty sanitarne. W swoich codziennych przemówieniach radiowych Starzyński podtrzymuje na duchu mieszkańców Warszawy.