Archiwum wydarzeń

  • wydarzenia archiwalne

Archiwum wydarzeń

Nocny pociąg do Lizbony – Noc Muzeów w DSH

17.05.2014 - 18.05.2014

Nocny pociąg do Lizbony – Noc Muzeów w DSH

17.05.2014 - 18.05.2014

  • wydarzenia archiwalne
wydarzenia archiwalne  
Tegoroczna Noc Muzeów w Domu Spotkań z Historią to propozycja dla tych, którzy czują pociąg do Portugalii. Punktualnie o 19:00 wysiądziemy na stacji Lizbona i rozpoczniemy naszą przygodę z Portugalią. Wybierzemy się na nocny spacer po tym mieście, odkrywając miejsca znane z kultowych filmów z Lizboną w tle. Wybierzemy się w podróż w czasie i przestrzeni śledząc historie namalowane na tradycyjnych azulejos – ceramicznych kaflach portugalskich (w programie także pokaz malowania azulejos). Odkryjemy punkty na mapie świata, do których Portugalczycy dotarli tworząc swoje imperium i gdzie do dzisiaj głównym językiem jest portugues. O blasku księżyca wsłuchamy się w brzmienie polskiej poezji po portugalsku i wysłuchamy nowego wykonania Portugalczyka Osculati z Kabaretu Starszych Panów. Nie zabraknie także portugalskiej muzyki i opowieści o lokalnych specjałach: porto i sardynkach.
  • 16:00 – pokaz filmu Nocny pociąg do Lizbony (reż. Bille August, 2013, 110’) Ekranizacja powieści Pascala Merciera z Jeremy Ironsem w roli głównej. To opowieść o fascynacji językiem portugalskim, który zainspirował samotnego nauczyciela z szwajcarskiego Berna do zmiany swojego życia. Rajmund Gregorius rzuca pracę, wsiada do nocnego pociągu do Lizbony i rozpoczyna największą przygodę swojego życia…
  • 19:00 Stacja Lizbona – muzyka, która wprowadzi nas w klimat lizbońskich ulic
  • 19:30 Sardynki, solony dorsz po portugalsku i inne specjały kuchni portugalskiej Jorge Lopes i Sylwia Lopes z Portugalskiego Świata opowiedzą o portugalskich zwyczajach kulinariach, typowych potrawach i ich składnikach.
  • 20:10 Danças de Portugal Nauka tradycyjnych tańców saia da Carolina i erva cidreira, pochodzących z górzystych regionów północnej Portugalii: Tras-os-Montes i Beira Alta. Lekcję tańców portugalskich poprowadzi Rafał Kwietniewski – muzyk, tancerz, animator, nauczyciel tradycyjnych tańców, organizator cyklicznych folkowych potańcówek.
  • 20:50 Kraina porto płynąca Porto to wino szczególne. Niezwykle cenione zarówno przez miejscowych smakoszy, jak i światowej sławy koneserów. Jest symbolem Portugalii i synonimem wysokiej jakości słodkiego wina. Ciekawe w nim jest wszystko, od historii powstania, poprzez metody wytwarzania, jak i potencjał dojrzewania. Nie da się mówić o portugalskim winiarstwie, bez zadumy nad porto, o którym opowie Maciej Sokołowski – sommelier, antropolog kulturowy, współautor strony www.winonawidelcu.pl na temat doboru win do potraw.
  • 21:30 Nocny spacer po Lizbonie filmowej Janusz Andrasz – autor przewodników po Portugalii oraz strony www.luzomania.blog.pl, opowie o związkach Iana Fleminga (autora serii powieści o Jamesie Bondzie) z Portugalią. Wspólnie policzymy także, ile królów mieści się przy jednym stoliku w lodziarni, gdzie rozgrywały się sceny kultowego filmu Lisbon Story oraz zastanowimy się dlaczego Lizbona nazywana jest Białym Miastem. Zobaczymy także stolicę Portugalii podczas nocnych wypraw do muzycznych klubów.
  • 22:15 Świat według Portugalczyków Jak Portugalczykom udało się podbić trzy kontynenty? Czy to prawda, że podbój świata przez Portugalczyków był najmniej krwawy? Portugalskie Imperium można określić interkontynentalnym – rozciągało się od Brazylii, przez Maroko aż po Timor Wschodni. Agata Błoch z Fundacji Terra Brasilis i Universidade Nova de Lisboa opowie o rozwoju imperium i zasięgu języka portugalskiego.
  • 23:00 Azulejos – historie namalowane Janusz Andrasz opowie o roli jaką azulejos – dekorowane, ceramiczne kafle – odgrywały i nadal odgrywają w Portugalii. Na przykładzie panelu Casamento da galinha (Ślub kury) wyjaśni, w jaki sposób uskuteczniano dworską satyrę na królewskim dworze w Lizbonie, używając do tego zwierzęcych postaci, uwiecznionych na azulejos. Zobaczymy także przykłady azulejos ze zbiorów Museu Nacional do Azulejo w Lizbonie.
  • 23:45 Przyziemna historia – dzieje portugalskiego bruku Chyba w mało którym kraju wygląd chodnika wzbudza tyle emocji, co w Portugalii. Tradycja układania bruku jest tam kultywowana od pokoleń i uznawana za sztukę. Portugalskie chodniki zdobione hipnotyzującymi wzorami, rozsiane po kilku kontynentach przypominają o dawnych czasach świetności i o zamorskich podbojach. O dziejach portugalskiego bruku opowie Joanna Filipkowska.
  • 00:00-01:00 Portugalski Hyde Park Miłośnicy Portugalii opowiedzą o swoich fascynacjach tym krajem. Prezentacje zostały wybrane w konkursie na najlepszą historię z Portugalią w tle. Każda z osób, która wystąpi w Portugalskim Hyde Parku otrzyma atrakcyjną nagrodę.
  • 21:00-24:00 Uf, que calor! (Uff, jak gorąco!) Zapraszamy na czytanie poezji po portugalsku. W programie m.in. Lokomotywa Tuwima oraz nowe wykonanie Portugalczyka Osculati. Czytać i śpiewać będzie aktorka Iwona Sztuba.
  • 20:00-24:00 Jak powstają azulejos? Pokaz malowania azulejos poprowadzi Joanna Jagusiak z MadeByYou Sam pomaluj ceramikę www.madebyyou.pl Sardynki, koguty i goździki Nie musisz jechać do Portugalii po portugalski souvenir! Ewa Kołodziej i Justyna Dominiak zapraszają wszystkich chętnych do własnoręcznego wykonania pamiątki z Nocy Muzeów, m. in. zakładki do książki w kształcie sardynek oraz przypinki z goździkiem lub kogutem z Barcelos.
Przez całą noc: Zapraszamy także do zwiedzania  wystawy fotografii (Nie)ciągłość. Portugalia w XX wieku od upadku monarchii do Rewolucji Goździków. Organizatorzy: DSH, Instytut Camoesa w Polsce. Partnerzy: Portugalski Świat www.portugalskiswiat.com, Iberia Records www.iberiarecords.com, Parfois www.parfois.com.