Wydarzenia związane z tegorocznym koncertem „Solidarni z Białorusią”.
W czwartkowym spotkaniu udział wzięli:
Paweł Zalewski, europoseł EPL, aktywny polityk w sprawach Ukrainy i Białorusi;
Andrzej Poczobut korespondent Gazety Wyborczej z Grodna;
Maria Przełomiec, TVP, Studio Wschód;
Agnieszka Romaszewska, Bielsat TV. Prowadzenie:
Mateusz Luft, Inicjatywa Wolna Białoruś, Magazyn „Kontakt”.
Zapraszamy również na:
-
11 kwietnia (piątek), godz. 19.00, miejsce: ul. Krakowskie Przedmieście (przy Hotelu Bristol).
KONCERT „SOLIDARNI Z BIAŁORUSIĄ”
Dla Białorusi po raz siódmy, razem z Lyapis Trubetskoy!
Zagrają: Lyapis Trubetskoy (Białoruś), Kozak System (Ukraina), Maleo Reggae Rockers (Polska), Amaroka (Białoruś). Wszystkie zespoły, które usłyszymy w tym roku na scenie, grały także na Majdanie w Kijowie. W ten sposób chcemy także zaakcentować naszą solidarność z Ukrainą. Transmisję na żywo będzie można zobaczyć na antenie niezależnej telewizji Belsat.eu oraz usłyszeć w białoruskim Radio Racyja.
-
12 kwietnia (sobota), godz. 16.00, miejsce: Dom Spotkań z Historią
SPOTKANIE „BIAŁORUŚ / WSPÓŁCZESNY PLAKAT BIAŁORUSKI”
Spotkanie poprowadzą znany plakacista Michał Aniempadystau oraz kuratorka i animatorka przedsięwzięć artystycznych Ksenia Kaniewska. W jaki sposób sytuacja polityczna może wpływać na treść, formę przekazu i funkcje wypowiedzi artystycznej, tej jednej z najbardziej spontanicznych form wypowiedzi oraz co plakat, tworzony w warunkach ograniczonej wolności, mówi o prawach i powinnościach współczesnego artysty wobec społeczeństwa.
-
12 kwietnia (sobota), godz. 18.00, miejsce: ul. Krakowskie Przedmieście (przy pomniku Bolesława Prusa)
OTWARCIE WYSTAWY „BIAŁORUŚ /WSPÓŁCZESNY PLAKAT BIAŁORUSKI”
Plakatów o tematyce społecznej, wkomponowanych w przestrzeń miejską, nie zobaczymy na ulicach Mińska. Wyczyszczone z jakichkolwiek śladów spontanicznej działalności człowieka ulice – bez wlepek, street artu, graffiti, plakatów – zieją betonową, szarą, pustką. Na wystawie prezentowanej na Krakowskim Przedmieściu będzie można obejrzeć wybrane plakaty najwybitniejszych twórców białoruskich – m.in. Juryja Tarejeua i Michała Aniempadystaua – umieszczone w realnym kontekście, naturalnym środowisku – na ulicy europejskiego miasta. Wystawę będzie można oglądać do 26 kwietnia.
Organizator: Stowarzyszenie Inicjatywa Wolna Białoruś.
Współorganizatorzy: Stołeczna Estrada, Urząd m.st. Warszawa, Belsat TV, Radio Racyja, Fundacja im. Konrada Adenauera w Polsce.
Partnerzy: Fundacja im. Stefana Batorego, Paweł Zalewski, Europejska Partia Ludowa, Parlament Europejski, Fundacja Otwarty Dialog, Dom Spotkań z Historią.