Archiwum wydarzeń

  • wydarzenia archiwalne

Archiwum wydarzeń

Niedziela z van de Pollem. Wydarzenia towarzyszące wystawie „Zwyczajny 1934. Polska na zdjęciach Willema van de Polla"

06.04.2014

Niedziela z van de Pollem. Wydarzenia towarzyszące wystawie „Zwyczajny 1934. Polska na zdjęciach Willema van de Polla"

06.04.2014

  • wydarzenia archiwalne
wydarzenia archiwalne  
Zapraszamy na wydarzenia towarzyszące ostatniemu dniu wystawy „Zwyczajny 1934. Polska na zdjęciach Willema van de Polla". W programie:
  • 13.00: spacer Niezwykłe lata trzydzieste
Otwarcie Międzynarodowego lotniska na Okęciu w kwietniu 1934, które było powodem wizyty fotoreportera Willema van de Polla w Warszawie, było dla rozwijającej się stolicy symbolicznym i prestiżowym osiągnięciem. Muzeum Narodowe, Bank Gospodarstwa Krajowego, tunel średnicowy, wieżowiec Prudential to tylko niektóre z inwestycji, które pokazywały, że Warszawa znajdowała się wówczas w europejskiej czołówce. Zapraszamy Państwa na spacer śladami Warszawy lat trzydziestych XX wieku – miasta ambitnego, modernizującego się i patrzącego w przyszłość. Odwiedzimy miejsca, które choć dziś mogą być dla nas codziennością to 80. lat temu były symbolami prawdziwej rewolucji. Start: pod pomnikiem de Gaulle'a, godz. 13.00. Przewidywany czas spaceru – do 2 godzin.
  • 16.00: pokaz filmu Warszawa 1935 (2013, 20', produkcja: Studio Newborn)
Warszawa 1935 to krótkometrażowy film, w którym wykorzystana została najnowsza technologia w celu zrekonstruowania nieistniejącego już miasta.
  • 16.30: spotkanie Warszawa w obiektywie van de Polla
Rok 1934 to bardzo intensywny czas w dziejach Warszawy. W kwietniu zostało otwarte lotnisko na Okęciu, a w czerwcu Polskę odwiedził minister propagandy III Rzeszy Joseph Goebbels. 22 lipca do Warszawy dotarła fala kulminacja w czasie największej powodzi w dwudziestoleciu międzywojennym. Pod koniec lipca odbyły się Międzynarodowe Zawody Samolotów Turystycznych Challenge, a Stefan Starzyński został mianowany komisarycznym prezydentem Warszawy. O znaczeniu tego roku w dziejach stolicy oraz o Warszawie uwiecznionej na zdjęciach van de Polla opowiedzą: historyk prof. Wojciech Materski oraz varsavianiści Ryszard Mączewski i Krzysztof Jaszczyński z Fundacji Warszawa1939.pl. Na zdjęciu: kadr z filmu Warszawa 1935