Archiwum wydarzeń

  • wydarzenia archiwalne

Archiwum wydarzeń

„Nakręcona historia” – Filmoteka DSH przedstawia

08.12.2013

„Nakręcona historia” – Filmoteka DSH przedstawia

08.12.2013

  • wydarzenia archiwalne
wydarzenia archiwalne  
W weekendowym cyklu prezentujemy filmy i kroniki związane z  tematyką wydarzeń w Domu Spotkań z Historią oraz historią Warszawy. W programie:  „Paderewski człowiek czynu, sukcesu i sławy", film towarzyszący  książce „Warszawiacy nie z tej ziemi", „Witold Lutosławski w oczach przyjaciół i rodziny".
  • godz. 11.00, 13.00, 19.00: film towarzyszący książce Warszawiacy nie z tej ziemi. Cudzoziemscy mieszkańcy stolicy 1945–1989 (2013, 60’), realizacja: DSH
Godzinny film to rozmowy z pięcioma cudzoziemcami mieszkającymi w Warszawie. Są to: historyczka i pisarka Tessa Capponi-Borawska z Włoch, muzyk i pedagog Szabolcs Esztenyi z Węgier, poeta i tłumacz Hatif Janabi z Iraku, lektor i dziennikarz Mario Galdámez Munoz z Chile oraz archeolog Mahmoud El-Tayeb z Sudanu. Barwnie opowiadają m.in. o pierwszych wrażeniach z Warszawy, kontaktach z Polakami, życiu codziennym w naszym kraju i swoim stosunku do miasta, w którym przyszło mi z różnych powodów żyć. Więcej informacji o książce
  • godz. 12.00, 14.00: Witold Lutosławski w oczach przyjaciół i rodziny (2013, 50’), realizacja: DSH
Zapraszamy do obejrzenia fragmentów wywiadów z przyjaciółmi i rodziną jednego z największych kompozytorów XX wieku w 100 rocznicę jego urodzin. Co wiemy o Witoldzie Lutosławskim? Jak wspominają go przyjaciele i znajomi? Jakim był mężem, ojczymem, przyjacielem? Jak pracował, mieszkał, tworzył? Relacje tworzą ciekawy portret wybitnego artysty i interesującego człowieka.
  • godz. 15.00, 18.00: Paderewski człowiek czynu, sukcesu i sławy (2013, 41’), reż. Wiesław Dąbrowski, produkcja: AVE ARTE, DSH.
Dokument  poświęcony wybitnemu artyście i mężowi stanu, który po wybuchu I wojny światowej prowadził szeroko zakrojoną działalność dyplomatyczną na rzecz Polski. W 1919 roku sprawował funkcje Premiera i Ministra Spraw Zagranicznych RP, reprezentował Polskę na konferencji pokojowej w Paryżu, gdzie podpisano traktat wersalski kończący I wojnę światową. W 1922 wyjechał do USA, gdzie powrócił do koncertowania, choć nigdy nie porzucił polityki. O dokonaniach Paderewskiego mówią amerykańscy prezydenci: Ronald Reagan, John F. Kennedy, George Bush Senior, a także generał Edward Rowny, doradca ds. wojskowych pięciu prezydentów USA, prezydent Lech Wałęsa, muzykolodzy Jerzy Waldorff i Jan Popis. W filmie przedstawione są liczne unikatowe archiwalia, w tym oryginalne wykonania pianistyczne.