Archiwum wydarzeń

  • wydarzenia archiwalne

Archiwum wydarzeń

Fortepian i polityka – Paderewski

09.11.2013

Fortepian i polityka – Paderewski

09.11.2013

  • wydarzenia archiwalne
wydarzenia archiwalne  
W związku z przypadającą 6 listopada rocznicą urodzin Ignacego Jana Paderewskiego zapraszamy na premierę najnowszego filmu koprodukowanego przez DSH o tym wybitnym mężu stanu, a także spacer po Warszawie oraz koncert.
  • godz. 14.00 – spacer śladami Ignacego Paderewskiego po Warszawie
Ignacy J. Paderewski – światowej sławy pianista, kompozytor i polityk – w latach 1872–78 kształcił się w warszawskim Instytucie Muzycznym, w którym później przez krótki czas wykładał. Po zrobieniu międzynarodowej kariery, zaczął inwestować w Warszawie; był między innymi fundatorem Hotelu Bristol. Wraz z przewodnikiem i muzykologiem Tomkiem Piotrowskim prześledzimy związki Paderewskiego z Warszawą. Poznamy historię budynków sąsiadujących z Domem Spotkań z Historią, należących do Paderewskiego: Hotelu Bristol oraz budynku Panoramy, zatrzymamy się przy pomniku Piłsudskiego i dalej przejdziemy Krakowskim Przedmieściem w kierunku Starego Miasta odwiedzając Zamek Królewski - siedzibę rządu Paderewskiego, Teatr Wielki – miejsce wystawienia w Warszawie jego jedynej opery Manru, a także siedziby fabryki fortepianów Jana Kerntopfa, u którego młody Paderewski mieszkał w czasie swojej edukacji w Instytucie Muzycznym, oraz kościół, w którym Paderewski wziął ślub z Heleną Górską, by zakończyć spacer w miejscu ostatecznego spoczynku jego prochów, czyli w Archikatedrze św. Jana.
  • godz. 16.00 i 18.00 – premierowe pokazy w DSH filmu Paderewski człowiek czynu, sukcesu i sławy (dok., 2013, 41’), reż. Wiesław Dąbrowski
Film prezentuje sylwetkę Ignacego J. Paderewskiego, który po wybuchu I wojny światowej prowadził szeroko zakrojoną działalność dyplomatyczną na rzecz Polski. W 1919 roku sprawował funkcje Premiera i Ministra Spraw Zagranicznych RP, reprezentował Polskę na konferencji pokojowej w Paryżu, gdzie podpisano traktat wersalski kończący I wojnę światową. W 1922 wyjechał do USA, gdzie powrócił do koncertowania, choć nigdy nie porzucił polityki. O dokonaniach Paderewskiego mówią amerykańscy prezydenci: Ronald Reagan, John F. Kennedy, George Bush Senior, a także generał Edward Rowny, doradca ds. wojskowych pięciu prezydentów USA, prezydent Lech Wałęsa, muzykolodzy Jerzy Waldorff i Jan Popis. W filmie przedstawione są liczne unikatowe archiwalia, w tym oryginalne wykonania pianistyczne.
  • godz. 19.30 – koncert fortepianowy i występy zespołów kameralnych na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina (sala im. Melcera) zatytułowany Muzyka i polityka.
W repertuarze utwory Ignacego Paderewskiego oraz innych polskich kompozytorów. Liczba miejsc ograniczona. Rezerwacja pod nr 22 225 05 45. Wstęp wolny.