Inne

  • aktualności
  • wokół wystaw

Inne

Najbardziej budujące zdjęcie Warszawy 1945–1949

Najbardziej budujące zdjęcie Warszawy 1945–1949


aktualności wokół wystaw  

Znamy wyniki plebiscytu na najbardziej budujące zdjęcie Warszawy 1945–1949! To fotografia rodzinnego posiłku w ruinach kamienicy przy ul. Puławskiej.
 

Fot. PAP/Karol Szczeciński

Fot. PAP/Karol Szczeciński

Plebiscyt towarzyszył wystawie „Warszawa na nowo. Fotografie reporterskie 1945–1949”, która powstała z okazji miejskich obchodów 75. rocznicy odbudowy Warszawy. Ekspozycję można oglądać jeszcze do 30 września w Domu Spotkań z Historią.

Do wyboru było 75 zdjęć ze zbiorów archiwum Polskiej Agencji Prasowej z drugiej połowy lat 40. Ich autorami są fotoreporterzy z różnych agencji fotograficznych działających tuż po wojnie, zanim w 1951 roku powstała jedna Centralna Agencja Fotograficzna, m.in. Jerzy Baranowski, Stanisław Dąbrowiecki, Jan Tymiński, Karol Szczeciński, Władysław Forbert, Lech Pieńkowski, Stanisław Urbanowicz, Zdzisław Wdowiński, Bolesław Miedza, Tadeusz Kubiak, Wojciech Kondracki. Wśród prezentowanych zdjęć szukaliśmy jednego, które najlepiej odda ducha tamtego czasu i ogrom pracy włożonej w odbudowę Warszawy.

Nasi zwiedzający najwięcej głosów oddali na zdjęcie z 1945 roku wykonane z istniejącej wciąż kamienicy przy ulicy Grażyny 3 przez wyrwę w ścianie szczytowej. Na pierwszym planie widać rodzinę przy stole, dalej widoczna jest ulica Puławska i zabudowania nieopodal obecnego parku Morskie Oko. Autorem fotografii jest Karol Szczeciński.

Dziękujemy za wszystkie oddane głosy!

„Wynik naszego plebiscytu pokazał, co w tamtym czasie znaczyło słowo budujący. To nie tylko pnące się do góry nowe budynki, ale także umiejętność przetrwania i prawie normalnego życia w skrajnie trudnych warunkach. I to właśnie było i jest budujące!” – mówi Anna Brzezińska, jedna z kuratorek wystawy.

„To zdjęcie jest ikoną odbudowującej się Warszawy i odradzającego się w niej życia. Mimo wszechobecnych ruin jest w tym obrazie energia, determinacja, fantazja. Bez tego nie byłoby dzisiaj naszej stolicy” – dodaje Katarzyna Madoń-Mitzner, kuratorka wystawy.

Więcej informacji o wystawie >>

Album ze zdjęciami z wystawy >>