Inne

  • cykle
  • spotkanie
  • aktualności

Inne

Przełom w kadrze – cykl spotkań z fotoreporterami i fotoreporterkami

Przełom w kadrze – cykl spotkań z fotoreporterami i fotoreporterkami


cykle spotkanie aktualności  

Protesty i manifestacje na ulicach polskich miast, pierwsze po II wojnie światowej wolne wybory i zwycięstwo „Solidarności”, ale też upadek muru berlińskiego, aksamitna rewolucja w Czechosłowacji, obalenie dyktatury Nicolae Ceaușescu, masakra na placu Tian’anmen. Rok 1989 był przełomowy nie tylko w Polsce. Jak zapisał się na zdjęciach fotoreporterek i fotoreporterów pracujących w tamtym czasie? Przyjrzymy się temu podczas nowego cyklu spotkań w Domu Spotkań z Historią.

Niemcy 1989, Berlin. Fot. Chris Niedenthal

Niemcy 1989, Berlin. Fot. Chris Niedenthal


Ten niezwykły rok miał niezwykłych kronikarzy – fotoreporterów, których prace doskonale oddają atmosferę i zmiany zachodzące w Polsce oraz na świecie. Większość z nas kojarzy zdjęcia-ikony z tamtego czasu, ale czy znamy ich twórców? Cykl „Przełom w kadrze” przybliży sylwetki kronikarzy tych wydarzeń oraz ich zdjęcia. Opowiemy o tym, jak wyglądała praca fotoreporterów w tamtym okresie, z jakimi trudnościami musieli się mierzyć oraz jak zapamiętali ten czas. Pokażemy też zdjęcia dokumentujące wydarzenia roku 1989 i porozmawiamy o ich autorach. Wielu właśnie wtedy zaczynało swoje kariery, a więc był to rok przełomowy również dla nich.

W ramach cyklu raz w miesiącu spotkamy się z innym fotoreporterem bądź fotoreporterką. Goście opowiedzą o swoich doświadczeniach i pokażą wybrane zdjęcia. Przypomnimy też sylwetki mniej znanych lub nieżyjących już autorów fotografii z 1989. Bohaterami spotkań będą m.in. Anna Brzezińska, Anna Beata Bohdziewicz, Anna Pietuszko, Wojciech Druszcz, Chris Niedenthal, Czarek Sokołowski, Jacek Marczewski, Sławomir Sierzputowski, Erazm Ciołek, Tomasz Wierzejski, Krzysztof Miller, Tomasz Kizny, Leszek Wdowiński, Anna Łoś, Jacek Piotrowski. Tematem części spotkań będą zdjęcia, które przedstawiają np. obrady Okrągłego Stoły czy pierwsze częściowo wolne wybory w czerwcu 1989. Porozmawiamy o tym, jak poszczególni fotoreporterzy udokumentowali te wydarzenia oraz czym te zdjęcia różnią się od siebie.

Spotkania będą odbywały się raz w miesiącu, a poprowadzi je Urszula Urzędowska, dziennikarka RMF Classic, autorka magazynu Foto Story.

14 listopada – spotkanie z Wojciechem Druszczem (AFP) i Anną Brzezińską (Rzeczpospolita, PAP)

12 grudnia – spotkanie z Chrisem Niedenthalem

O kolejnych spotkaniach będziemy informować w naszym programie.