Zapraszamy na cykl spacerów po ulicach warszawskiego getta opracowany na podstawie książki prof. Jacka Leociaka Biografie ulic. O żydowskich ulicach Warszawy: od narodzin po Zagładę.
Prof. Jacek Leociak opisał historie dwunastu warszawskich ulic należących w czasie II wojny światowej do getta. Sześć z tych ulic poznamy w ramach spacerów, które poprowadzi Jagna Kofta z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Książka prof. Jacka Leociaka stała się inspiracją do wytyczenia tras ulicami zamieszkiwanymi kiedyś przez Żydów. Poznamy miejsca – ulice, zaułki, place, podwórka, budynki – które autor opisał. Ze zgiełku współczesnej Warszawy wyłowimy głosy ludzi, którzy tam mieszkali przed wiekami, przed ostatnią wojną, w czasie okupacji. Ich życie toczyło się w murach, po których właściwie nie ma już śladów. Spróbujemy te ślady jednak odszukać. Sprawdzimy, co o historii tych ulic i ich mieszkańców mogą nam powiedzieć: skrawki bruku, resztki kamienic czy murów, zagrzebane w ziemi cegły, stare mapy i zdjęcia.
PROGRAM:
08.04 (niedziela), godz.12.00, ul. Sienna
Zbiórka: Pałac Kultury i Nauki, Teatr Lalka
15.04 (niedziela), godz.12.00, ul. Chłodna
Zbiórka: Hala Mirowska, wejście główne od strony al. Jana Pawła II
13.05 (niedziela), godz.12.00, ul. Nalewki
Zbiórka: Arsenał, ul. Długa
19.05 (sobota), godz.12.00, ul. Nowolipki
Zbiórka: Skwer na rogu ul. Nowolipki i ul. Andersa
10.06 (niedziela), godz.12.00, ul. Smocza
Zbiórka: Ratusz Wola, ul. Żelazna na rogu z Al. Solidarności
16.06 (sobota), godz.12.00, ul. Niska
Zbiórka: ul. Niska róg ul. Dubois
Wszystkie spacery poprowadzi Jagna Kofta – edukatorka i przewodniczka od lat związana z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.