Program

  • cykle
  • książka
  • spotkanie
  • film

Program

POLSKO-CZESKA WIOSNA LITERATURY – Bohaterowie niepodlegli

01.03.2018
godzina 18:00

POLSKO-CZESKA WIOSNA LITERATURY – Bohaterowie niepodlegli

01.03.2018
godzina 18:00

  • cykle
  • książka
  • spotkanie
  • film
cykle książka spotkanie film  

Polsko-czeska wiosna literatury 2018 to propozycja dla miłośników kultury Polski i Czech. 1 marca zapraszamy na spotkanie inaugurujące cykl.
 


Pierwsze spotkanie cyklu rozpocznie pokaz czeskiego filmu „Olga” (reż. Mioslav Janek), nagrodzonego Złotym Lwem dla Najlepszego Dokumentu 2014 roku. To historia Olgi Havlovej, niezwykłej kobiety i pierwszej damy Czeskiej Republiki, która od początku stała u boku prezydenta Václava Havla. W filmie wykorzystano niepublikowane dotąd dokumenty i fragmenty filmowe.


Po pokazie odbedzie się spotkanie z Anną Freimanovą z Biblioteki Václava Havla, które poprowadzi Andrzej Jagodziński. Fragmenty Listów do Olgi Václava Havla przeczyta Andrzej Mastelarz.

Informacja o pozostałych spotkaniach.


Polsko-czeska wiosna literatury 2018 to cykl organizowany z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez oba kraje. W programie znalazły się spotkania ze znanymi polskimi i czeskimi twórcami: Olgą Tokarczuk, Dorotą Masłowską, Radką Denemarkovą i Mariuszem Suroszem. Cykl poświęcony jest twórcom współczesnym oraz wybitnym osobowościom XX wieku: Václavovi Havlovi, Josefowi Škvoreckiemu, Sławomirowi Mrożkowi i Leszkowi Kołakowskiemu. To również dobra okazja do lepszego poznania kraju naszych sąsiadów z południa oraz do spotkania dwóch bliskich i zarazem różnych kultur.


Więcej informacji o cyklu na stronie Mazowieckiego Instytutu Kultury

Organizatorzy: Czeskie Centrum w Warszawie, Instytut Polski w Pradze, Mazowiecki Instytut Kultury
Współorganizatorzy: Dom Spotkań z Historią, Biblioteka Václava Havla
Partner honorowy: Ambasada Republiki Czeskiej
Partnerzy: Wydawnictwo Dwie Siostry, Wydawnictwo Wytwórnia, Wydawnictwo Baobab, Granda Produkcja Pomysłów
Patroni medialni: TVP Kultura, www.lubimyczytac.pl
Współpraca redakcyjnaRMF Classic