W sierpniu kontynuujemy cykl „Kobiety w starym kinie” poświęcony wybitnym aktorkom dwudziestolecia międzywojennego oraz obrazom kobiet na tle kulturowych i społecznych realiów epoki. 4 i 19 sierpnia obejrzymy „Księżną Łowicką” w reżyserii Janusza Warneckiego i Mieczysława Krawicza. Film po rekonstrukcji cyfrowej.
![](http://dsh.waw.pl/pictures/wydarzenia/2018/sierpie%C5%84/1-F-2538-53-1500x_www.jpg)
„Księżna Łowicka” to historia trójkąta miłosnego przedstawiona na tle dramatycznej walki o niepodległość. Wielki książę Konstanty żeni się z hrabianką Joanną Grudzińską. Joanna kocha jednak majora Waleriana Łukasińskiego, konspiratora i wojownika o wolność Polski, a zgodę na małżeństwo wyraziła, aby poprawić los ojczyzny i rodaków.
Romans Joanny i Waleriana został wymyślony przez twórców filmu na potrzeby scenriusza, co źle ocenili ówcześni krytycy. Doceniono za to wierne odtworzenie epoki, a zwłaszcza efektowne ukazanie wybuchu powstania listopadowego. W roli tytułowej wystąpiła ówczesna królowa polskiego ekranu Jadwiga Smosarska. Na ekranie partnerują jej Stefan Jaracz w roli Konstantego i Józef Węgrzyn, który wcielił się w postać Łukasińskiego. „Księżna Łowicka” powstała z okazji setnej rocznicy powstania listopadowego i jest jednym z pierwszych polskich filmów dźwiękowych.
Sprawdź datę drugiej projekcji „Księżnej Łowickiej”.
Projekt „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.