Wystawy

  • galeria dsh

Wystawy

W poszukiwaniu wolności: 1968–2018

06.09.2018 - 30.09.2018

W poszukiwaniu wolności: 1968–2018

06.09.2018 - 30.09.2018

  • galeria dsh
galeria dsh  

W jaki sposób protestujący pół wieku temu studenci wyrażali potrzebę wolności? O co walczyli młodzi ludzie po obu stronach żelaznej kurtyny: Polacy, Słoweńcy i Hiszpanie? W czym ich postulaty były zbieżne, a czym się różniły? Czy hasła wznoszone w 1968 roku są nadal aktualne?    
 

Wystawa „W poszukiwaniu wolności: 1968–2018” składa się z trzech części – poświęconych Polsce, Słowenii i Hiszpanii. Każda z nich obejmuje wprowadzenie w lokalny kontekst historyczny oraz 10 zdjęć wraz z komentarzami. Całość uzupełnia tekst kuratorek ze Słowenii – Ireny Ribič i Urški Purg. Na zdjęciach z Polski zobaczymy między innymi akt samospalenia Ryszarda Siwca i demonstracje studentów domagających się poszanowania wolności słowa i zgromadzeń. Fotografie ze Słowenii – która była wtedy częścią Jugosławii – przedstawiają wystąpienia studentów przeciwko okupowaniu Czechosłowacji oraz niesprawiedliwym stosunkom społecznym. Z kolei zdjęcia z wydarzeń w Hiszpanii ilustrują między innymi protesty kobiet przeciwko prawu przewidującemu karę za cudzołóstwo. Część poświęcona Słowenii, obejmuje okres od 1968 do 1971 roku, a Hiszpanii – lata 1965–1976.          
           
Poza zdjęciami na wystawie zostaną zaprezentowane nagrania wideo z protestów z Warszawy, Lublany i Madrytu. Dodatkowo pod sufitem Domu Spotkań z Historią zawisną banery z hasłami wznoszonymi podczas manifestacji, które odbyły się w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Lublanie i Barcelonie. Nie zabraknie elementu interaktywnego. Na specjalnie przygotowanej ścianie osoby oglądające ekspozycję będą mogły opisać, czym jest dla nich wolność.

Prezentowane wystąpienia polskich, słoweńskich i hiszpańskich studentów wpisano w globalny kontekst polityczno-społeczny. Autorzy wystawy nawiązali do najważniejszych wydarzeń z lat 1968–1970, m.in. do protestów studenckich we Francji i Meksyku, inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację czy pierwszego lądowania człowieka na Księżycu.

W ramach wystawy będzie można obejrzeć zdjęcia laureatów konkursu na najlepsze zdjęcie przedstawiające obraz wolności oraz proces jej poszukiwania. Do przeprowadzonego na Instagramie konkursu zgłoszono 230 zdjęć z całego świata. Zaprezentujemy prace trzech zwycięzców i czterdziestu wyróżnionych uczestników.     

Wystawa „W poszukiwaniu wolności: 1968–2018” stanowi część międzynarodowego projektu, realizowanego przez Polskę, Słowenię i Hiszpanię. Projekt skierowano do studentów, a jego celem było wspieranie dialogu międzykulturowego i aktywnego udziału w życiu społecznym. W trakcie wykładów i dyskusji panelowych studenci pogłębiali wiedzę o protestach z 1968 roku i wspólnych europejskich wartościach. Instytucje z partnerskich krajów tworzyły archiwa zawierające świadectwa wydarzeń z 1968 roku. Zebrane materiały opublikowano w formie książki. Są częścią wystawy „W poszukiwaniu wolności: 1968–2018”, która po Lublanie trafia do Warszawy, a następnie zostanie pokazana w Barcelonie.         

Wystawę można oglądać w Domu Spotkań z Historią od 6 do 30 września.        

Więcej informacji o projekcie.