Program

  • cykle
  • spotkanie
  • film

Program

KINO A TRANSFORMACJA – Amok

20.10.2018
godzina 16:00

KINO A TRANSFORMACJA – Amok

20.10.2018
godzina 16:00

  • cykle
  • spotkanie
  • film
cykle spotkanie film  

W jaki sposób twórcy filmowi opowiadali o doświadczeniu zmiany ustrojowej i gospodarczej po 1989 roku? Czy kino poradziło sobie z odzyskaną wolnością i kapitalistycznymi regułami gry? Zapraszamy na spotkanie z cyklu „Kino a transformacja. Z archiwum polskiego kapitalizmu”. Tym razem weźmiemy pod lupę „Amok” Natalii Korynckiej-Gruz.
 


Temat spotkania: Fetysz, fascynacja, psychoza wolnego rynku. Pokapitalistyczna trauma 

Akcja filmu rozgrywa się w 1993 roku, w czasie, gdy inwestowanie na polskiej giełdzie przynosi ogromne zyski. Łatwe zarabianie ogromnych pieniędzy to doskonały temat dla Maćka, młodego dziennikarza. Chłopak, przygotowując reportaż, poznaje świat wielkiego kapitału, mechanizmy i układy, które nim rządzą. Przewodnikiem Maćka jest Max, makler, z którym Maciek się zaprzyjaźnia. Co wyniknie z tej relacji?

Po pokazie dr Ewa Drygalska porozmawia z Jakubem Majmurkiem o tym, w jaki sposób pieniądz stał się fetyszem i czy wczesna faza kapitalizmu przyniosła Polkom i Polakom zbiorową traumę.

Jakub Majmurek – krytyk filmowy, publicysta, eseista. Współpracuje m.in. z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Gazetą Wyborczą” i Oko.press. Współautor i redaktor publikacji filmowych, ostatnio „Kino-sztuka. Zwrot kinematograficzny w polskiej sztuce współczesnej” (razem z Łukaszem Rondudą).

Prowadząca: Ewa Drygalska – dr nauk humanistycznych, historyczka filmu i amerykanistka. Pisze dla „Dwutygodnika”, „Znaku” i „Kina”.