Program

  • spotkanie
  • książka

Program

Człowiek – istota kosmiczna. Historia podboju w pigułce!

20.09.2019
godzina 18:00

Człowiek – istota kosmiczna. Historia podboju w pigułce!

20.09.2019
godzina 18:00

  • spotkanie
  • książka
spotkanie książka  

Czy momentem przełomowym w podboju kosmosu było wystrzelenie przez ZSRR Sputnika w 1957 roku? Kim był Konstanty Ciołkowski? Czy to prawda, że Amerykanie przejęli niemieckich naukowców podejrzanych o zbrodnie wojenne? Jaki był kosmiczny wymiar zimnej wojny? Zapraszamy na spotkanie na temat obecności człowieka w kosmosie.

Morze Spokoju, Apollo 11, 20.07.1969. Fot. Buzz Aldrin/NASA

Morze Spokoju, Apollo 11, 20.07.1969. Fot. Buzz Aldrin/NASA

Idea podboju Wszechświata wyrosła na podwalinach wojennych zgliszczy. Gdyby nie II wojna światowa, nie byłoby rakiet zdolnych wynosić na orbitę okołoziemską satelitów czy amerykańskich programów kosmicznych. Pięćdziesiąt lat temu człowiek wylądowała na Księżycu, teraz przygotowujemy się do budowy księżycowych habitatów i marzymy o locie na Marsa.

Wspólnie z autorami książki „Człowiek. Istota kosmiczna” – Eweliną Zambrzycką i dr. hab. Grzegorzem Broną (do niedawna szefem Polskiej Agencji Kosmicznej, a także konsultantem naszej kosmicznej wystawy „Zdobyć Księżyc”) – prześledźmy historię podboju kosmosu przez człowieka i zastanowimy się nad jego przyszłością.

Grzegorz Brona – doktor habilitowany nauk fizycznych i biznesmen. Pracował na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Były szef Polskiej Agencji Kosmicznej, miłośnik science fiction. Pracę zawodową rozpoczynał w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN, po powrocie do Polski został współzałożycielem spółki Creotech Instruments.

Ewelina Zambrzycka – dziennikarka i redaktorka, pasjonatka tematyki popularnonaukowej. Związana m.in. z „Życiem Warszawy” oraz magazynami Gazety.pl oraz Wirtualnej Polski.