Program

  • wokół wystaw
  • film

Program

Podróż na Księżyc | mini maraton filmowy

21.09.2019
godzina 20:00

Podróż na Księżyc | mini maraton filmowy

21.09.2019
godzina 20:00

  • wokół wystaw
  • film
wokół wystaw film  

Ludzie latali na Księżyc jeszcze przed 1969 rokiem. Wszystko za sprawą kina i wizji jego twórców. Jak wyobrażano sobie podróż na Srebrny Glob na początku XX wieku? Kto go zamieszkiwał? Jakie były pierwsze filmy science fiction? Zapraszamy na magiczno-kosmiczną podróż w czasie i przestrzeni, której przewodnikami będą Georges Méliès, Segundo de Chomón i Fritz Lang.

W ramach mini maratonu pokażemy filmowe wizje podróży na Księżyc i pierwsze nieme filmy science fiction. 

godz. 20:00 „Podróż na Księżyc”, reż. Georges Méliès (1902, 14 min)
Klasyka kina niemego i do tego science fiction! Zobacz, jak wyobrażano sobie podróż na Księżyc na początku XX wieku. Grupa naukowców zostaje wstrzelona w kosmos w specjalnie skonstruowanej rakiecie i trafia na Księżyc, a dokładniej wprost w jego oko. Okazuje się, że mieszkańcy ziemskiego satelity nie są zbyt gościnni i biorą przybyszy w niewolę. Film powstał na podstawie powieści „Z Ziemi na Księżyc” Jules’a Verne’a oraz „Pierwsi ludzie na księżycu” H.G. Wellsa. Inspirowali się nim twórcy m.in. dwóch teledysków: „Tonight, Tonight” grupy The Smashing Pumpkins oraz „Heaven for Everyone” grupy Queen.

„Podróż na Księżyc” to pierwszy w historii film science fiction. Przyniósł on międzynarodową sławę jego twórcy Georgesowi Mélièsowi – iluzjoniście, jednemu z ojców kina, prekursorowi efektów specjalnych. Powstały dwie wersje obrazu: czarno-biała oraz barwna, ręcznie kolorowana, która aż do 1993 roku była uznawana za zaginioną. Odnaleziona w barcelońskiej Filmoteca de Catalunya, została odrestaurowana w 2011 roku.

godz. 20:20 „Le Voyage sur Jupiter”, reż. Segundo de Chomón (1909, 8 min)
Wybierz się w szaloną podróż w kosmos i to w kolorze! Ręcznie kolorowany film „Le Voyage sur Jupiter” to pełna przygód, niesamowitych dekoracji i kolorów wizja wyprawy na Jowisza. A wszystko zaczyna się od tego, że jeden z nadwornych astronomów pokazuje królowi, jak działa teleskop.

godz. 20:30 „Les Lunatiques”, reż. Segundo de Chomón (1908, 3 min)
Kobieta na Księżycu ściąga gwiazdy z nieba i tworzy z nich klaunów. Gdy Srebrny Glob przechyla się pod ich ciężarem, spadają na Ziemię i zamieniają się w tańczące dziewczyny, a potem w inne grupy tancerzy. To kolejny film science fiction Segundo de Chomón, hiszpańskiego twórcy filmowego, jednego z pionierów kina, który przez całe życie pracował nad rozwojem technologii filmu barwnego.

godz. 21:00 „Kobieta na Księżycu”, reż. Fritz Lang (1929, 170 min)
Ostatni niemy film twórcy „Metropolis”. Jego bohaterem jest profesor Manfeldt, który wraz z współpracownikami planuje zbudować statek kosmiczny, aby polecieć na Księżyc w poszukiwaniu złota. Sukces wyprawy wzbudza zainteresowanie przedstawicieli finansjery. „Kobieta na księżycu” jest uznawana za jeden z pierwszych pełnometrażowych filmów science fiction. Niemiecki naukowiec rakietowy Hermann Oberth pracował jako doradca przy produkcji filmu. Później film ten stał się popularny w otoczeniu Wernhera von Brauna. Pierwsza rakieta V-2 odpalona z sukcesem z Peenemünde miała wymalowane logo z „Frau im Mond". Film powstał na podstawie powieści żony i współpracowniczki reżysera Thei von Harbou. Tytuł sugeruje, że to kobieta zdobyła Księżyc. Jak było naprawdę, przekonajcie się sami!

Wydarzenie towarzyszy prezentowanej w DSH wystawie Zdobyć Księżyc.