Publikacje

  • książka
  • aktualności

Publikacje

Zdzierak warszawski na rok 2020!

Zdzierak warszawski na rok 2020!


książka aktualności  

Zdzierak warszawski już do nabycia w NASZEJ KSIĘGARNI! (jesteś od niego jeden klik!)

Najciekawsze wydarzenia z życia stolicy i jej mieszkańców, przepisy kulinarne, doniesienia prasowe, słownik gwary warszawskiej, archiwalne fotografie czy fragmenty poezji – to wszystko znajdziecie w  „Zdzieraku warszawskim” wyjątkowym kalendarzu zdzieranym na 2020 rok. Pod każdą z dat kryje się kolejna porcja specjalnie dobranych informacji, które w sposób lekki i przystępny przybliżają historię Warszawy.


Agnieszka Tomasińska, autorka koncepcji i tekstów do kalendarza: W Zdzieraku warszawskim 2020, obok ważnych wydarzeń historycznych, znalazły się także historie z życia codziennego, ciekawostki i mniej znane fakty. Z naszego Zdzieraka czytelnicy dowiedzą się m.in.: co na warszawskich ulicach robił wielbłąd Grzesio? Kiedy uruchomiono pierwszą windę w Warszawie? Kim był „czarodziej z Traktu Królewskiego”? Gdzie kupimy pączki, które jadał Piłsudski? Co w gwarze warszawskiej znaczy „cwajnos”? Zdzierak warszawski każdego dnia zapewni nową porcję „wiadomości trochę wczorajszych” – jak żartujemy – o tym, co kiedyś – danego dnia wydarzyło się w Warszawie.

Nowością w tej edycji  „Zdzieraka warszawskiego” jest słownik gwary warszawskiej. Przywołujemy nie tylko stare przepisy z książek kucharskim, czy miejsca, których dziś już nie ma, ale także język, który wtedy można było usłyszeć na ulicach stolicy. W ten sposób znów możemy poczuć klimat dawnej Warszawy.

„Zdzierak warszawski” nawiązuje do klasycznego kalendarza zdzieranego, jednak jego nowoczesny i atrakcyjny projekt graficzny oraz oryginalna koncepcja wnosi świeżość i zupełnie nową jakość na rynku kalendarzy. Poprzednia edycja Zdzieraka okazała się hitem. Połączenie tradycyjnej formuły z nowoczesną formą, ciekawą, nieco vintage’ową grafiką sprawdziło się. To był strzał w dziesiątkę. Trafiliśmy w gust szerokiej grupy odbiorców – i tych młodych, i starszych. Ta edycja jest równie atrakcyjna. Zdzierak warszawski to propozycja dla każdego, kto interesuje się Warszawą, pragnie poszerzyć swą wiedzę, błysnąć w towarzystwie ciekawostką i przyłączyć się do wspólnego codziennego zdzierania kolejnych kartek – mówi Dariusz Krajewski, autor tekstów do kalendarza.Sprawdź, co kryją kolejne karty kalendarza i poznaj 366 dni z życia stolicy. Do kupienia w naszej księgarni online, w księgarni XX wieku DSH na Karowej 20 i w dobrych księgarniach warszawskich. 

***

Zapraszamy na spotkanie promocyjne 26 listopada (wtorek) o godz. 18:00 do Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20 w Warszawie.

W programie KLUB KOMEDIOWY śpiewający Zdzierakaspotkanie z autoramirozmowy o gwarze warszawskiejkonkurs, w którym nagrodą będzie „Zdzierak warszawski” poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge (Radio Zet). Dowiedz się więcej.