Program

  • online
  • wokół wystaw

Program

OSTRZEJ WIDZI: Jacek Hugo-Bader │oprowadzanie po wystawie

29.11.2020
godzina 11:00

OSTRZEJ WIDZI: Jacek Hugo-Bader │oprowadzanie po wystawie

29.11.2020
godzina 11:00

  • online
  • wokół wystaw
online wokół wystaw  

Zapraszamy na pierwsze oprowadzanie online po wystawie Ostrzej widzieć. Fotoreportaże „itd” 1960–1990. Naszym przewodnikiem będzie Jacek Hugo-Bader. Wideo jest dostępne na Facebooku i YouTubie Domu Spotkań z Historią.Ostrzej widzieć to zasada, która przyświeca reporterom i fotoreporterom, niezależnie od czasu i miejsca, w którym żyją i pracują. To właśnie oni widzą ostrzej, podejmują ważną tematykę społeczną i często niewygodne lub przemilczane tematy. Jedni i drudzy opowiadają nam historię, która dzieje się tu i teraz. Właśnie dlatego do cyklu oprowadzań online po wystawie Ostrzej widzieć. Fotoreportaże „itd” 1960–1990 zaprosiliśmy reporterów, którzy przyjrzą się prezentowanym fotografiom i opowiedzą o nich ze swojego reporterskiego punktu widzenia.

Na jakie fotografie skieruje nasz wzrok Jacek Hugo-Bader, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich reporterów, dwukrotny laureat nagrody Grand Press, nominowany do Nagrody Literackiej „Nike”, autor m.in. reportaży „W rajskiej dolinie wśród zielska”, „Białej gorączki”, „Skuchy” czy „Długiego filmu o miłości. Powrót na Broad Peak”?

Na pewno zabierze nas w Bieszczady nad zaporę Solińską, do osobówek drugiej klasy i punktów repasacji pończoch oraz na betonową pustynie PRL-u. Podczas oprowadzania Jacek Hugo-Bader zajmie się też tematyką szczególnie mu obecnie bliską, czyli cudami, uzdrowicielami i szamanami.

Na wystawie Ostrzej widzieć. Fotoreportaże „itd” 1960–1990 prezentujemy około dwustu zdjęć wybitnych fotoreporterów współpracujących z czasopismem studenckim „itd”, którzy nie tylko robili świetne zdjęcia, ale rozumieli kontekst wydarzenia, wagę tematu, dostrzegali absurdy życia w PRL i potrafili je pokazać. Zdaniem kuratora wystawy, fotografa Krzysztofa Wójcika: „Nigdy po roku 1990 fotoreportaż nie odgrywał już w Polsce takiej roli jak w szarych czasach PRL”.

Już niedługo będziecie mogli i mogły zobaczyć wystawę oczami Cezarego Łazarewicza i Aleksandry Boćkowskiej. Wciąż możecie też oglądać poprzednie oprowadzania — autorstwa Olgi Gitkiewicz czy Filipa Springera.