Program

  • online
  • wokół wystaw

Program

OSTRZEJ WIDZI: Filip Springer | oprowadzanie po wystawie

10.01.2021
godzina 11:00

OSTRZEJ WIDZI: Filip Springer | oprowadzanie po wystawie

10.01.2021
godzina 11:00

  • online
  • wokół wystaw
online wokół wystaw  

Co przygnębiło Filipa Springera na wystawie „Ostrzej widzieć. Fotoreportaże «itd» 1960–1990”? Dlaczego przy reportażu „Ruda się żeni” powinna nam opaść szczena? Jaka jest różnica między przyglądaniem się tematowi a pokazywaniem go przez media? Jak zmieniał się fotoreportaż prasowy przez ostatnie pół wieku i gdzie jest dziś? Tego wszystkiego dowiecie się podczas kolejnego oprowadzania online — oglądajcie na Facebooku i YouTubie DSH.

Filip Springer, fot. Robert Olszański/DSH.

Filip Springer, fot. Robert Olszański/DSH.

Tym razem naszym przewodnikiem będzie Filip Springer – pisarz, reporter i fotograf. Autor książek poświęconych przestrzeni i architekturze m.in. „Wanna z kolumnadą”, „Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u”, „Miedzianka. Historia znikania”, „Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach”. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w kraju.

Filip Springer przygląda się fotoreportażom Anny Musiałówny, przebudowie Katowic w 1965, Koninowi oraz warszawskiemu Osiedlu za Żelazną Bramą i sprawdza, jak wyglądała rzeczywistość transportowa Polaków w PRL-u. A do wszystkich tych tematów szuka współczesnych odniesień.

O CYKLU OPROWADZAŃ
„Ostrzej widzieć” to zasada, która przyświeca reporterom i fotoreporterom, niezależnie od czasu i miejsca, w którym żyją i pracują. To właśnie oni widzą ostrzej, podejmują ważną tematykę społeczną i często niewygodne lub przemilczane tematy. Jedni i drudzy opowiadają nam historię, która dzieje się tu i teraz. Właśnie dlatego do cyklu oprowadzań online po wystawie Ostrzej widzieć. Fotoreportaże „itd” 1960–1990 zaprosiliśmy reporterów, którzy przyjrzą się prezentowanym fotografiom i opowiedzą o nich ze swojego reporterskiego punktu widzenia.

Na wystawie prezentujemy około dwustu zdjęć wybitnych fotoreporterów współpracujących z czasopismem studenckim „itd”, którzy nie tylko robili świetne zdjęcia, ale rozumieli kontekst wydarzenia, wagę tematu, dostrzegali absurdy życia w PRL i potrafili je pokazać. Zdaniem kuratora wystawy, fotografa Krzysztofa Wójcika: „Nigdy po roku 1990 fotoreportaż nie odgrywał już w Polsce takiej roli jak w szarych czasach PRL”.

Już niedługo będziecie mogli i mogły zobaczyć wystawę oczami Cezarego Łazarewicza i Aleksandry Boćkowskiej. Wciąż możecie też oglądać poprzednie oprowadzania — autorstwa Jacka Hugo-Badera czy Olgi Gitkiewicz.