Program

  • online
  • wokół wystaw

Program

O FOTOREPORTAŻU „ITD” | Uzdrowiciel Clive Harris. Opowiada Krzysztof Pawela | audio

22.01.2021
godzina 10:00

O FOTOREPORTAŻU „ITD” | Uzdrowiciel Clive Harris. Opowiada Krzysztof Pawela | audio

22.01.2021
godzina 10:00

  • online
  • wokół wystaw
online wokół wystaw  

Czego możemy się dowiedzieć od fotoreporterów i fotoreporterek? Jak wyglądała praca w tym zawodzie w PRL-u? Osoby współpracujące z czasopismem studenckim „itd” opowiedzą o cenzurze, różnorodności zleceń i innych sytuacjach związanych z wykonywanym zawodem. Na nowo odkrywamy nagrania pochodzące z projektu „Fotografowie w PRL-u” realizowanego przez Ośrodek KARTA. W ostatnim materiale z naszego krótkiego cyklu Krzysztof Pawela opowiada, między innymi, współpracy z zagranicznymi czasopismami.W nagraniu z 2017 roku Krzysztof Pawela opowiada o studiach na Uniwersytecie Warszawskim i współpracy z Uniwersytecką Agencją Fotograficzną. Główną częścią jest opowieść o pracy fotoreportera dla pisma „itd”, „Perspektywy” czy „Walka Młodych” oraz współpracy z „Paris Match”, „Der Spiegel” i „Stern”.

Krzysztof Pawela urodził się w 1954 roku w Krakowie. Jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie studiów fotografował dla Uniwersyteckiej Agencji Fotograficznej, nawiązał także współpracę z tygodnikiem „itd”, w którym zadebiutował w 1975 roku fotoreportażem „Poznać człowieka”. Od 1988 roku jest członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Jest autorem wydanego w Niemczech albumu „Polnische Zeiten. 111 Photographien”. W 2010 roku w Muzeum Narodowym we Wrocławiu prezentowano wystawę indywidualną jego prac „Spostrzeżenia. Fotografie 1977-88”.

Publikacja nagrania jest związana z trwającą wystawą „Ostrzej widzieć. Fotoreportaże „itd” 1960–1990”. Szczegółowy opis nagrania i dostęp do jego całości — tak jak wielu innych materiałów Archiwum Historii Mówionej — jest dostępny tutaj. Materiały z cyklu „Fotografowie w PRL-u” zostały przygotowanego przez Dominika Czapigo.