Program

  • spotkanie
  • cykle
  • online
  • wokół wystaw

Program

PRL POD LUPĄ. HISTORIE POSZCZEGÓLNE BŁAŻEJA BRZOSTKA | „Chwała ludziom dobrej roboty!” | wideo

12.05.2021
godzina 09:00

PRL POD LUPĄ. HISTORIE POSZCZEGÓLNE BŁAŻEJA BRZOSTKA | „Chwała ludziom dobrej roboty!” | wideo

12.05.2021
godzina 09:00

  • spotkanie
  • cykle
  • online
  • wokół wystaw
spotkanie cykle online wokół wystaw  

Jak PRL-owska władza przyciągała do miejskich zakładów i przedsiębiorstw niewykwalifikowanych robotników? Z czym wiązało się życie w hotelu robotniczym? Jak doszło do tego, że kobiety zaczęły przejmować zawody, w których dominowali mężczyźni, jak fryzjerstwo czy nauczycielstwo? Czym była mała stabilizacja, której symbolem stała się postać Stefana Karwowskiego z serialu „Czterdziestolatek” grana przez Andrzeja Kopiczyńskiego? Zapraszamy do obejrzenia odcinka cyklu „PRL pod lupą. Historie poszczególne Błażeja Brzostka”. Trzecie nagranie będzie poświęcone warunkom pracy i budowanej wokół niej propagandzie. Emisja na Facebooku i YouTubie Domu Spotkań z Historią.W narracji PRL-owskiej władzy pracę promowano jako podstawową wartość. To właśnie na niej oparta miała być przyszłość polskiego społeczeństwa. Osoby mieszkające na wsi zachęcano, by przemieszczały się do miast w poszukiwaniu pracy. Zabiegano o aktywizację zawodową kobiet, a unikających pracy spisywano, nazywano pasożytami i nękano na różne sposoby. W trzecim odcinku z cyklu towarzyszącego wystawie „Ostrzej widzieć. Fotoreportaże «itd» 1960-1990” porozmawiamy o życiu robotniczym i o tym, czy władza rzeczywiście zawsze działała w myśl hasła  „Chwała ludziom dobrej roboty!”.

Upływ czasu sprawia, że Polska Rzeczpospolita Ludowa staje się okresem nieznanym. Chodząc wśród bloków i osiedli, odkrywając wnętrza i meble charakterystyczne dla tego okresu, obcujemy z przedmiotami pozbawionymi kontekstu. Dzięki fotografiom, reportażom czy wypowiedziom, przynajmniej częściowo odzyskamy historie tych miejsc. A przede wszystkim — osób, które w nich żyły. „PRL pod lupą. Historie poszczególne Błażeja Brzostka” to czteroodcinkowy cykl wideo, w ramach którego sięgamy po zdjęcia z wystawy „Ostrzej widzieć. Fotoreportaże „itd” 1960–1990” i inne materiały archiwalne, aby lepiej zrozumieć tę znikającą rzeczywistość. Tematy odcinków: bary i restauracje, Osiedle za Żelazną Bramą, życie studenckie i robotnicze.

Błażej Brzostek — doktor habilitowany, historyk i adiunkt w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Jest autorem książek z gatunku literatury faktu: „Robotnicy Warszawy. Konflikty codzienne (1950-1954)” (2002), „Za progiem. Codzienność w przestrzeni publicznej Warszawy lat 1955-1970” (2007) oraz „Paryże Innej Europy. Warszawa i Bukareszt, XIX i XX wiek” (2015), będącej porównaniem historii tych miast.

Cykl towarzyszy wystawie „Ostrzej widzieć. Fotoreportaże «itd» 1960-1990”, na której prezentujemy około dwustu zdjęć. To fotografie autorstwa wybitnych fotoreporterek i fotoreporterów, którzy współpracowali z czasopismem studenckim „itd”. Tematem wystawy jest życie codzienne Polek i Polaków w czasach PRL.

Z powodu pandemii wystawa nie jest aktualnie otwarta, jednak będzie dostępna co najmniej do 20 sierpnia 2021 roku. Niebawem opublikujemy jej wirtualną wersję. Zachęcamy także do obejrzenia oprowadzań — autorstwa Aleksandry Boćkowskiej, Olgi Gitkiewicz, Jacka Hugo-Badera, Angeliki Kuźniak, Cezarego Łazarewicza i Filipa Springera.