Program

  • cykle
  • online
  • wideo
  • wokół wystaw

Program

PRL POD LUPĄ. HISTORIE POSZCZEGÓLNE BŁAŻEJA BRZOSTKA | Życie studenckie | wideo

26.05.2021
godzina 09:00

PRL POD LUPĄ. HISTORIE POSZCZEGÓLNE BŁAŻEJA BRZOSTKA | Życie studenckie | wideo

26.05.2021
godzina 09:00

  • cykle
  • online
  • wideo
  • wokół wystaw
cykle online wideo wokół wystaw  

Kiedy studencka społeczność stała się ofiarą propagandy PRL? Dlaczego władza tak bardzo nie lubiła osób związanych z ruchem hippisowskim? Czemu miały służyć obowiązkowe praktyki przy taśmie produkcyjnej, przy myciu znaków drogowych lub na śmieciarce? Co łączy praktyki studenckie i Solidarność 1980 roku? Jak studentki i studenci na własnej skórze przekonywali się, że Polska Ludowa nie jest — jak głosiła gierkowska propaganda — dziesiątą potęgą przemysłową na świecie? Zapraszamy do obejrzenia czwartego i ostatniego odcinka cyklu „PRL pod lupą. Historie poszczególne Błażeja Brzostka”. Porozmawiamy o studenckim życiu codziennym i oporze wobec władzy. Emisja na Facebooku i YouTubie Domu Spotkań z Historią.Pod koniec lat 70. w Polsce studiowało niemal pół miliona osób. Dziesięć razy więcej niż końcowym okresie II Rzeczpospolitej. Społeczność studencka stała się bardzo dużą i ważną grupą, a jej wzrost był spowodowany polityką PRL. Ówczesne studentki i studenci nie byli jednak wyłącznie młodym i ambitnym pokoleniem. Stali się również jedną z najbardziej opornych wobec władzy grup. W ostatnim odcinku z cyklu towarzyszącego wystawie „Ostrzej widzieć. Fotoreportaże «itd» 1960-1990” porozmawiamy o blaskach i cieniach studiowania w okresie PRL.

Upływ czasu sprawia, że Polska Rzeczpospolita Ludowa staje się okresem nieznanym. Chodząc wśród bloków i osiedli, odkrywając wnętrza i meble charakterystyczne dla tego okresu, obcujemy z przedmiotami pozbawionymi kontekstu. Dzięki fotografiom, reportażom czy wypowiedziom, przynajmniej częściowo odzyskamy historie tych miejsc. A przede wszystkim — osób, które w nich żyły. „PRL pod lupą. Historie poszczególne Błażeja Brzostka” to czteroodcinkowy cykl wideo, w ramach którego sięgamy po zdjęcia z wystawy „Ostrzej widzieć. Fotoreportaże «itd» 1960–1990” i inne materiały archiwalne, aby lepiej zrozumieć tę znikającą rzeczywistość. Tematy odcinków: bary i restauracje, Osiedle za Żelazną Bramą, życie studenckie i robotnicze.

Błażej Brzostek — doktor habilitowany, historyk i adiunkt w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Jest autorem książek z gatunku literatury faktu: „Robotnicy Warszawy. Konflikty codzienne (1950-1954)” (2002), „Za progiem. Codzienność w przestrzeni publicznej Warszawy lat 1955-1970” (2007) oraz „Paryże Innej Europy. Warszawa i Bukareszt, XIX i XX wiek” (2015), będącej porównaniem historii tych miast.

Cykl towarzyszy wystawie „Ostrzej widzieć. Fotoreportaże «itd» 1960-1990”, na której prezentujemy około dwustu zdjęć. To fotografie autorstwa wybitnych fotoreporterek i fotoreporterów, którzy współpracowali z czasopismem studenckim „itd”. Tematem wystawy jest życie codzienne Polek i Polaków w czasach PRL.

Z powodu pandemii wystawa nie jest aktualnie otwarta, jednak będzie dostępna co najmniej do 20 sierpnia 2021 roku. Niebawem opublikujemy jej wirtualną wersję. Zachęcamy także do obejrzenia oprowadzań — autorstwa Aleksandry Boćkowskiej, Olgi Gitkiewicz, Jacka Hugo-Badera, Angeliki Kuźniak, Cezarego Łazarewicza i Filipa Springera.