Program

  • spotkanie
  • online

Program

PROSZĘ SIĘ ROZEJŚĆ | Stan wojenny w „Fotodzienniku” | spotkanie z Anną Beatą Bohdziewicz | retransmisja

13.12.2021
godzina 14:00

PROSZĘ SIĘ ROZEJŚĆ | Stan wojenny w „Fotodzienniku” | spotkanie z Anną Beatą Bohdziewicz | retransmisja

13.12.2021
godzina 14:00

  • spotkanie
  • online
spotkanie online  

Zapraszamy do obejrzenia zapisu spotkania z fotografką i kuratorką Anną Beatą Bohdziewicz, które odbędzie się 12 grudnia. W rozmowie z Moniką Szewczyk-Wittek opowie o tym, jak w trakcie stanu wojennego funkcjonował jej fotodziennik i jaka rzeczywistość zapisała w jego kadrach. Retransmisję będzie można zobaczyć w sali spotkań Domu Spotkań z Historią oraz na naszym Facebooku i YouTube.

Wstęp wolny, jednak liczba miejsc w Domu Spotkań z Historią jest ograniczona do 25 osób. Prosimy o zachowanie dystansu oraz zakrywanie nosa i ust.Rozmawiać będą:
Anna Beata Bohdziewicz 
— fotografka, kuratorka wystaw i autorka tekstów o fotografii. Pracę zawodową zaczynała od filmu. W 1975 roku odbyła podróż po Azji, a zdjęcia z Afganistanu złożyły się na jej pierwszą wystawę „Chorasan” (1978). W 1981 roku jako niezależna fotografka współpracowała z NSZZ „Solidarność”, a w stanie wojennym aż do końca lat 80. z nielegalnym ruchem kulturalnym i prasą podziemną. Jej najsłynniejszy i realizowany od 1982 roku cykl — „Fotodziennik, czyli piosenka o końcu świata” — to osobisty zapis codzienności. Był wielokrotnie prezentowany na wystawach w Polsce i za granicą. Fotografie z serii „Kapliczki warszawskie” (2009) opublikowała w książce przygotowanej wraz z Magdaleną Stopą, a niektóre zdjęcia z „Fotodziennika” ukazały się w wyborze „1989. Wszystko od nowa” (2014). Obie te publikacje były wydane przez Dom Spotkań z Historią, druga z nich wraz z Wydawnictwem Monoplan.

Monika Szewczyk-Wittek — absolwentka Instytutu Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego (specjalizacja fotografia). Fotoedytorka i kuratorka. Autorka tekstów oraz wywiadów z fotografami i fotografkami. Pomysłodawczyni przedsięwzięć promujących fotografię, między innymi projektu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Kierowała archiwizacją i digitalizacją zbiorów TR Warszawa. Współkuratorka archiwum Pawła Pierścińskiego. Prowadzi zajęcia z fotoedycji i etyki fotografii na Uniwersytecie Warszawskim. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorka książki „Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek”.W 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego zapraszamy mieszkańców i mieszkanki do spojrzenia z nowych perspektyw na wydarzenia 1981 roku i następujące po nich dwa lata stanu wyjątkowej codzienności. Pełen program wydarzeń w ramach „Proszę się rozejść. Codzienny stan wojenny w 40. rocznicę 13 XII można znaleźć tutaj.

Dom Spotkań z Historią przygotował nową odsłonę aplikacji „Wasza Warszawa”, dzięki której można odkrywać Warszawę z czasu stanu wojennego i lepiej wyobrazić sobie codzienne w niej życie. Wspomnienia świadków i świadkiń tamtych wydarzeń będzie można poznać w serwisie relacjebiograficzne.pl oraz — artystycznie przetworzone — w spektaklu „Story Lab. Stan wojenny 1981” w reżyserii Wojciecha Farugi. Na warszawianki i warszawiaków czekają spacery po Warszawie stanu wojennego, spotkania z Anną Bohdziewicz i Igorem Rakowskim-Kłosem, a także wystawa „Kiedy tarczą był śmiech” przygotowana przez Muzeum Karykatury. Warszawskie obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego uświetni także występ białoruskiego Volnego Choru.