Program

  • inne

Program

BOHATEROWIE NASZYCH WOLNOŚCI | „Żeby nie było śladów” (2021) | pokaz filmu + debata

13.12.2021
godzina 18:00

BOHATEROWIE NASZYCH WOLNOŚCI | „Żeby nie było śladów” (2021) | pokaz filmu + debata

13.12.2021
godzina 18:00

  • inne
inne  

W 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego m. st. Warszawa wspólnie z Naczelną Radą Adwokacką rozpoczyna kampanię społeczno-edukacyjną — „Bohaterowie Naszych Wolności”. W jej ramach 13 grudnia w Kinotece o godzinie 18:00 odbędzie specjalny pokaz filmu w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego „Żeby nie było śladów”, który został zrealizowany na podstawie reportażu Cezarego Łazarewicza pod tym samym tytułem. 

Pokaz poprzedzi debata, którą poprowadzi dziennikarka Magdalena Rigamonti. Wezmą w niej udział Cezary Łazarewicz laureat nagrody Nike, adw. Przemysław Rosati prezes Naczelnej Rady Adwokackiej oraz Jarosław Włodarczyk dziennikarz i sekretarz generalny International Association of Press Clubs. Tematem rozmowy będzie przedstawienie punktów widzenia trzech środowisk dziennikarzy, adwokatów i twórców stających w obronie wolności i praw człowieka, szczególnie w miejscach, gdzie te wartości są zagrożone. Przed pokazem odbędzie się także rozmowa z reżyserem Janem P. Matuszyńskim.

Obowiązują zapisy

  • Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: zapisy@bohaterowienaszychwolnosci.pl.
  • Ze względu na obostrzenia sanitarne wprowadzone w związku z pandemią SARS-CoV-2, informujemy, że limit osób mogących wejść na pokaz filmu wynosi łącznie 250 osób, przy czym 130 osób może być niezaszczepionych.
  • Dlatego też osoby, które zdeklarują okazanie paszportu szczepienia przeciwko COVID będą mogły wejść poza limitem 130 osób. Prosimy zatem przy zapisywaniu się o wpisywanie w mailu deklaracji, czy przy wejściu okazany zostanie paszport covidowy. To ułatwi zaplanowanie liczby osób na sali i informowanie, czy limit został wyczerpany oraz pozwoli na uniknięcie nieporozumień. Serdecznie prosimy o zrozumienie.
Do obejrzenia projekcji i uczestnictwa w debacie zachęcamy przede wszystkim młodzież (szczególnie maturzystów), studentów prawa i dziennikarstwa, aplikantów zawodów prawniczych oraz wszystkich zainteresowanych mechanizmami władzy i rolą prawdy w walce o demokrację i wolność. Zastanowimy się wspólnie jak opowiadać o historii, jak edukować w zakresie praw człowieka; czy kultura przez to, że jest nośnikiem emocji lepiej dociera do świadomości obywateli; dlaczego 40 lat po zabójstwie Przemyka wciąż trzeba bronić podstawowych praw takich jak prawo do sprawiedliwego procesu.

Podczas wydarzenia kręcony będzie reportaż.

„Żeby nie było śladów”
Polska, 1983 roku. W kraju wciąż obowiązuje wprowadzony przez komunistyczne władze stan wojenny, mający na celu zduszenie solidarnościowej opozycji. 12 maja Grzegorz Przemyk, syn opozycyjnej poetki Barbary Sadowskiej, zostaje zatrzymany i ciężko pobity przez patrol milicyjny. Przemyk umiera po dwóch dniach agonii. Jedynym świadkiem śmiertelnego pobicia jest jeden z jego kolegów, Jurek Popiel, który decyduje się walczyć o sprawiedliwość i złożyć obciążające milicjantów zeznania. Początkowo aparat państwowy, w tym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, bagatelizuje sprawę. Jednak gdy ponad 20 tysięcy ludzi przemaszeruje przez ulice Warszawy za trumną Przemyka, władza decyduje się użyć wszelkich narzędzi przeciwko świadkowi i matce zmarłego, aby ich skompromitować i zapobiec złożeniu przez Jurka zeznań w sądzie. Rozpoczyna się, nadzorowana osobiście przez Ministra Spraw Wewnętrznych, generała Czesława Kiszczaka, operacja „Junior”, której głównym celem jest powstrzymanie Jurka przed ujawnieniem prawdy oraz zrzucenie winy na sanitariuszy, którzy wieźli Przemyka po pobiciu na pogotowie.

Długość filmu: 160 minutW 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego zapraszamy mieszkańców i mieszkanki do spojrzenia z nowych perspektyw na wydarzenia 1981 roku i następujące po nich dwa lata stanu wyjątkowej codzienności. Pełen program wydarzeń w ramach „Proszę się rozejść. Codzienny stan wojenny w 40. rocznicę 13 XII można znaleźć tutaj.

Dom Spotkań z Historią przygotował nową odsłonę aplikacji „Wasza Warszawa”, dzięki której można odkrywać Warszawę z czasu stanu wojennego i lepiej wyobrazić sobie codzienne w niej życie. Wspomnienia świadków i świadkiń tamtych wydarzeń będzie można poznać w serwisie relacjebiograficzne.pl oraz — artystycznie przetworzone — w spektaklu „Story Lab. Stan wojenny 1981” w reżyserii Wojciecha Farugi. Na warszawianki i warszawiaków czekają spacery po Warszawie stanu wojennego, spotkania z Anną Bohdziewicz i Igorem Rakowskim-Kłosem, a także wystawa „Kiedy tarczą był śmiech” przygotowana przez Muzeum Karykatury. Warszawskie obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego uświetni także występ białoruskiego Volnego Choru.