Warszawa widziana oczami Czesława Olszewskiego zachwyca formami, przestrzenią i niuansami wydobywanymi w czarno-białych zdjęciach, zwłaszcza tych robionych nocą. Jak współcześnie wyglądają fotografowane przez niego miejsca i budynki? Zapraszamy na nocny spacer towarzyszący wystawie „Miastowidzenie. Fotografie Czesława Olszewskiego”, który poprowadzi przewodniczka i varsavianistka Marta Gawryluk.
❗️ Obowiązują zapisy. Zgłoszenie zawierające datę wydarzenia, imię, nazwisko i liczbę osób można przesłać na adres recepcja@dsh.waw.pl lub dzwoniąc pod numer telefonu +48 22 255 05 00 w godzinach otwarcia Domu Spotkań z Historią.
Muzeum Narodowe przy Alei Jerozolimskich (dawniej Aleja Trzeciego Maja), Warszawa. Architekci Tadeusz Tołwiński i Antoni Dygat. Fot. Czesław Olszewski/Muzeum Narodowe
Marta Gawryluk – licencjonowana przewodniczka, dyplomowana varsavianistka, współprowadząca
Kierunkowy 22. Jak sama mówi, zgłębianie tajemnic miejskich to jej pasja. Jest autorką spacerów dla mam z małymi dziećmi w wózkach. Oprowadza po wszystkich dzielnicach Warszawy pod hasłem „Parada dzidziusiów”. Organizuje nocne zwiedzania z wykorzystaniem projektora do wyświetlania zdjęć i filmów. Oprowadza i organizuje gry miejskie na rolkach. Wszystko to robi jako
Przewodnik po Warszawie →
Wystawa „Miastowidzenie. Fotografie Czesława Olszewskiego”
Czesław Olszewski (1894‒1969) to jeden z najwybitniejszych polskich fotografów architektury. Na kilku tysiącach negatywów utrwalił modernizujące się w latach trzydziestych XX wieku państwo i jego odbudowę po II wojnie światowej. Fotografował gmachy ministerstw i urzędów pocztowych, szkoły i szpitale, spółdzielcze osiedla mieszkaniowe i luksusowe kamienice czynszowe. Jego zdjęcia są zarówno cennym źródłem historycznym, jak i zachwycają ze względów artystycznych. Wypracował styl i technikę, które budzą uznanie także współcześnie. Do 25 września zapraszamy na wystawę jego fotografii.
Dowiedz się więcej o wystawie →