Program

  • wokół wystaw

Program

OPROWADZANIE | TOWARZYSTWO ZNIECHĘCENIA

18.12.2022
godzina 15:00

OPROWADZANIE | TOWARZYSTWO ZNIECHĘCENIA

18.12.2022
godzina 15:00

  • wokół wystaw
wokół wystaw  

Na wystawie prezentujemy dwa obrazy, które Gabriel Narutowicz zdążył zobaczyć chwilę przed śmiercią oraz prace współczesnych artystek i artystów m.in. Nikity Kadana oraz Yael Bartany. Yael Bartana stworzyła film-utopię o przyjaźni między Polakami i Żydami. Nikita Kadan porusza temat przemocy i «ciała demokracji» – opowiada o wystawie „TOWARZYSTWO ZNIECHĘCENIA” – jej współkuratorka, Marta Czyż. 

18 grudnia o 15:00, w ostatni (!) dzień, w którym oglądać będzie można trzydniową wystawę, stworzoną przez polsko-ukraiński duet kuratorów  – Martę Czyż i Yuriya Bileya – zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie! 

„Tytuł wystawy odnosi się do Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych – dodaje Marta Czyż – w którym wydarzyła się zbrodnia. To rodzaj postawy artystycznej, jak i kuratorskiej. Wiele problemów z czasów zabójstwa nadal ma miejsce. Jesteśmy świadkami zamachów zarówno na wolność obywatelką, jak i wolność artystyczną. Odnosi się także do mniejszości narodowych, które nie są traktowane jak równoprawni obywatele”. 

 

🟠 ⚫ Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów 100. rocznicy zabójstwa Prezydenta Gabriela Narutowicza organizowanych pod hasłem NIEZGODA NA NIENAWIŚĆ (← zobacz, co jeszcze będzie się działo z tej okazji w weekend 15-18 grudnia).