Program

  • spotkanie

Program

Królowe i księżniczki Rumunii. Styl i tradycja

01.07.2023
godzina 12:00 - 13:00

Królowe i księżniczki Rumunii. Styl i tradycja

01.07.2023
godzina 12:00 - 13:00

  • spotkanie
spotkanie  

Jaki był wkład rumuńskiej rodziny królewskiej w promocję autentycznego tradycyjnego stroju? Zapraszamy na spotkanie na temat obszarów etnograficznych Rumunii oraz znaczenia wykorzystanych elementów w strojach ludowych noszonych przez królową Elżbietę, królową Marię oraz księżniczki Elżbietę, Marię i Ileanę. Prezentację ilustrowaną zdjęciami z Archiwów Narodowych Rumunii przedstawi Ioana Corduneanu.

Ioana Corduneanu – inicjatorka projektu „Sewing Signs”, który otrzymał Nagrodę „Europa Nostra” 2022 w sekcji „Edukacja, szkolenia i umiejętności” za promocję dziedzictwa niematerialnego. Projekt pomaga w przekazywaniu umiejętności i wiedzy na temat tradycyjnej rumuńskiej bluzki „Ia” i jest głosem sprzeciwu wobec branży „szybkiej mody”.

Wydarzenie odbywa się w ramach Królewskiego weekendu rumuńskiego w Warszawie, który przybliża jeden z najważniejszych momentów polsko-rumuńskich stosunków w okresie międzywojennym, czyli wizytę króla Ferdynanda, królowej Marii i delegacji elit politycznych w odrodzonej Polsce w dniach 23–29 czerwca 1923. Więcej o Królewskim weekendzie rumuńskim w Warszawie można przeczytać tutaj