Program

  • film

Program

„Królowa Maria – serce Rumunii” reż. Trevor Poots (2018, 77 min)

01.07.2023
godzina 18:00

„Królowa Maria – serce Rumunii” reż. Trevor Poots (2018, 77 min)

01.07.2023
godzina 18:00

  • film
film  

Polityczny triumf i osobisty smutek – historia Marii, wnuczki królowej Wiktorii, walczącej o przetrwanie Rumunii w burzliwych latach I wojny światowej. Zapraszamy na projekcję filmu dokumentalnego w reżyserii Trevora Pootsa. Film w języku rumuńskim z polskimi napisami.

Królowa Maria, żona księcia Rumunii Ferdynanda, olśniła światowych przywódców na konferencji pokojowej w Paryżu w 1918 roku i zdołała dwukrotnie powiększyć terytorium swojego kraju. W bezlitosnych, wojennych czasach wspierała wycieńczoną, rumuńską armię. Swoje wspomnienia zapisała w serii pamiętników. Film to jej historia, którą opowiada o sobie sama, własnymi słowami.

Wydarzenie odbywa się w ramach Królewskiego weekendu rumuńskiego w Warszawie, który przybliża jeden z najważniejszych momentów polsko-rumuńskich stosunków w okresie międzywojennym, czyli wizytę króla Ferdynanda, królowej Marii i delegacji elit politycznych w odrodzonej Polsce w dniach 23–29 czerwca 1923. Więcej o Królewskim weekendzie rumuńskim w Warszawie można przeczytać tutaj.