Program

  • spotkanie

Program

Domy marzeń królowej Marii

02.07.2023
godzina 12:00

Domy marzeń królowej Marii

02.07.2023
godzina 12:00

  • spotkanie
spotkanie  

Jak wyglądały „domy marzeń” królowej Marii? Kto je zaprojektował i na czym polegała ich wyjątkowość? Narcis Dorin Ion, historyk zafascynowany architekturą rumuńskich siedzib królewskich i szlacheckich, opowie o rezydencjach królewskich bliskich sercu królowej Marii i zaprezentuje ich zdjęcia. Wydarzenie tłumaczone symultanicznie.

Narcis Dorin Ion
– historyk. Były dyrektor Muzeum Narodowego Bran, a obecnie Muzeum Narodowego Peleș. Jest autorem kilku tomów poświęconych historii rumuńskiej rodziny królewskiej, z których najnowszym jest imponująca 5-tomowa monografia „Karol II. Kontrowersyjny król”. Specjalizuje się także w historii królewskich i arystokratycznych rezydencji w Rumunii, jest m.in. autorem tomu „Rezydencje i rody arystokratyczne w Rumunii” (Wydawnictwo Rumuńskiego Instytutu Kultury). Ponadto w obrębie jego zainteresowań jest polityka okresu międzywojennego, a także ważne postacie rumuńskiego środowiska akademickiego.

Wydarzenie odbywa się w ramach Królewskiego weekendu rumuńskiego w Warszawie, który przybliża jeden z najważniejszych momentów polsko-rumuńskich stosunków w okresie międzywojennym, czyli wizytę króla Ferdynanda, królowej Marii i delegacji elit politycznych w odrodzonej Polsce w dniach 23–29 czerwca 1923. Więcej o Królewskim weekendzie rumuńskim w Warszawie można przeczytać tutaj