Inne

  • dla dzieci
  • warsztaty
  • aktualności

Inne

UWAGA, ZABYTEK! – warsztaty architektoniczne dla dzieci i rodziców

UWAGA, ZABYTEK! – warsztaty architektoniczne dla dzieci i rodziców


dla dzieci warsztaty aktualności  

Gdy idziesz na spacer do parku, one kryją się w pobliżu. Gdy wracasz ze szkoły, mogą być zaledwie kilka kroków od ciebie. Czasami specjalnie ich szukasz, ale czasami wpadasz na nie niespodziewanie – w drodze do sklepu, na wakacjach, szukając miejsca do przypięcia roweru. Kto to? Co to? Uwaga! To ZABYTEK!Podczas 10 warsztatów architektonicznych młodzi uczestnicy (7–12 lat) oraz ich rodzice nauczą się „rozpoznawać” zabytki i lepiej zrozumieją, dlaczego są one tak ważne. Dzięki praktycznym zadaniom dowiedzą się też:

- co właściwie nazywamy zabytkiem?
- jakie rodzaje zabytków wyróżniamy?
- jak dbać o zabytki?
- w jaki sposób możemy dać zabytkowi nowe życie?

Wspólnie zastanowimy się, czy zabytkiem może być zwykły blok lub park. Popracujemy na przykładach warszawskich budynków – bo przecież mamy je na wyciągnięcie ręki. Każde spotkanie będzie składać się z krótkiej prezentacji multimedialnej, podczas której poznamy różne zabytki, zgłębimy związane z nimi zagadnienia i – co najważniejsze – obudzimy swoją wyobraźnię.

Wyobraźnia będzie niezbędna w części praktycznej – podczas kreatywnego warsztatu architektonicznego. Ze specjalnie przygotowanych materiałów młodzi miłośnicy architektury i ich rodzice oraz opiekunowie stworzą pod okiem doświadczonych animatorów pojedyncze budynki, a nawet całe kompleksy. W ten sposób lepiej poznamy zabytki i zrozumiemy, na czym polega ich wartość oraz wyjątkowość. Każde spotkanie zakończymy prezentacją naszych dzieł. Oczywiście będzie można je zabrać ze sobą do domu na pamiątkę!

Jedno ze spotkań (23 września) odbędzie się w terenie, dzięki czemu poznamy zabytki w ich „naturalnym środowisku” – podczas spacerowej gry miejskiej.

Warsztaty są przeznaczone dla dzieci w wieku 7–12 lat wraz z rodzicami lub opiekunami. Zapraszamy do Domu Spotkań z Historią, każde spotkanie potrwa ok. 2 godzin zegarowych. Spotykamy się zawsze o godzinie 12.30 w wybrane niedziele: 2 września, 9 września, 23 września (spacerowa gra miejska), 7 października, 14 października, 21 października, 28 października, 18 listopada, 25 listopada i 2 grudnia.

Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisyZapisy na każdy warsztat zawsze rozpoczynają się tydzień przed danym spotkaniem, w sobotę o godzinie 10:00.

Harmonogram na wrzesień:

2.09 Warsztat 1: Uwaga zabytek!

Czym jest zabytek? Jak można ocenić jego wartość? Jak porównać Pałac Kultury i Nauki do Pałacu w Wilanowie? Dlaczego jedne budynki są zabytkami, a inne nie? Kto o tym decyduje? Czy stary obraz może być zabytkiem? Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, jaki wpływ na otaczającą ich architekturę mogą mieć mieszkańcy. Opowiemy o tajnikach pracy konserwatora zabytków, a dzieci „naprawią” przykładowe zabytki.

9.09 Warsztat 2: Nowe i stare: panorama Warszawy

Podczas zajęć zwrócimy uwagę na różnorodność warszawskiej architektury – w stolicy stare budynki o bogatej historii sąsiadują z nowoczesnymi realizacjami. Poszukamy wad i zalet takich zestawień i zastanowimy się, jak powinno wyglądać wzorowe sąsiedztwo.

23.09 Warsztat 3: Skarpa Warszawska – nasze wspólne dziedzictwo – gra spacerowa

To będzie wyjątkowy warsztat. Wyruszmy w teren, rozwiążemy zagadki i quizy, wykonamy zadania związane z miejscami, które odwiedzimy. Zaczniemy przy Zamku Ujazdowskim, gdzie obecnie mieści się Centrum Sztuki Współczesnej. Następnie przekonamy się, jaki widok rozciąga się ze Skarpy Warszawskiej i dowiemy się, na czym polega wyjątkowość tego miejsca. Odwiedzimy Osiedle Jazdów, zajrzymy do domków fińskich i sprawdzimy, co się w nich obecnie mieści. Zobaczymy też, co zostało z dawnego Szpitala Ujazdowskiego. Odwiedzimy też Park Ujazdowski i zastanowimy się, czy park może być zabytkiem.

7.10 Warsztat 4: Zabytek do mieszkania

Przyjrzymy się̨ warszawskim willom i kamienicom, ich często oryginalnych nazwom i nieoczywistym architektonicznym detalom. Zastanowimy się, czy całe osiedle może zostać uznane za zabytek i od czego zależy przyznanie tego szlachetnego tytułu. Porozmawiamy też o tym, w jaki sposó powinniśmy dbać o zabytki.

14.10 Warsztat 5: Starówka warszawska – zabytek UNESCO

Najbliższe zajęcia poświęcimy warszawskiej Starówce, która trafiła na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Uczestnicy zajęć dowiedzą się, jakie kryteria musi spełniać zabytek, żeby zasłużyć na takie wyróżnienie, oraz porozmawiają o problemach, z jakimi mierzą się mieszkańcy zabytkowych kamienic.

21.10 Warsztat 6: Szyldy i neony warszawskie

Podczas tego spotkania dzieci poznają najpiękniejsze szyldy i neony, dowiedzą się, co sprawia, że neony świecą, poznają też nowe neony, które dopiero niedawno zabłysły w Warszawie i przekonają się, jak dobrze zaprojektowane szyldy mogą wpłynąć na poprawę przestrzeni wokół nas.

28.10 Warsztat 7: Całkiem zwykłe zabytki

Zwrócimy uwagę dzieci na to, że zabytki to nie tylko reprezentacyjne budynki, katedry i pałace, lecz także budynki użytkowe, w których sami często bywamy. Czasami w zabytkowych budynkach mogą mieścić się banki, sklepy czy zakłady fryzjerskie! To jeszcze nie wszystko, bo zabytkiem może być też wyłożona brukiem ulica, nadwiślański bulwar i... zgadniecie, co jeszcze?

18.11 Warsztat 8: Nowe życie zabytków

Czasami budynki o dużej wartości architektonicznej i historycznej po prostu niszczeją… Co decyduje o tym, że budynek jest zabytkowy? Kiedy architektura powinna być chroniona i jak o nią dbać? Wspólnie poszukamy odpowiedzi na te pytania i dowiemy się, jak nadawać zabytkowej architekturze nowe funkcje oraz wykorzystywać opuszczone, ale ciekawe przestrzenie do nowych celów!

25.11 Warsztat 9: Detal warszawski

Spójrzcie pod nogi! Czy to, po czym na co dzień chodzimy, może mieć wartość historyczną? A teraz wzrok w górę! Co może być wyjątkowego w oprawie okien? Niegdyś architekci starannie projektowali nawet najdrobniejsze elementy budynków i miejsc, dbając o bogactwo detali, a różne epoki i style przynosiły nowe rozwiązania. Przypatrzmy się im, a przy okazji lepiej zrozumiemy, jak przez wieki zmieniały się trendy w architekturze!

2.12 Warsztat 10: Czy blok może być zabytkiem?

Czy blok może być zabytkiem? Powiemy, dlaczego warto starać się, aby budynki, które powstały po wojnie, zostały uznane za zabytki. Wyjaśnimy pojęcie „powojenny modernizm” i spojrzymy na warszawskie przykłady tego nurtu. Wysłuchamy historii o obiektach, które są z nami do dziś i tych, które zostały wyburzone.

Projekt jest finansowany ze środków m.st. Warszawy, Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.