Projekty specjalne

  • aktualności

Projekty specjalne

Wybraliśmy Wolność | W 2020 wolność świętuję z domu

Wybraliśmy Wolność | W 2020 wolność świętuję z domu


aktualności  

Świętuj z nami 4 czerwca w domu! Jak co roku Dom Spotkań z Historią przypomina pierwsze częściowo wolne wybory w 1989 roku. Zaplanowane działania musiały zostać odwołane z powodu epidemii, ale obchody rocznicy odbędą się symbolicznie w mediach społecznościowych. W programie online m.in. improwizowany koncert Klubu Komediowego, pokaz filmu „Niespodzianka ‘89” oraz wywiady o wolności i działalności opozycyjnej kobiet w PRL – z dyrektorką Fundacji Batorego Ewą Kulik, z kuratorkami wystawy „Niepokorne 1976–1989” – Agnieszką Grzybek i Anną Czerwińską oraz z psycholożką i terapeutką Ewą Woydyłło-Osiatyńską.

Fot. Chris Niedenthal/FORUM

Fot. Chris Niedenthal/FORUM

Ze względu na okoliczności nie możemy wspólnie świętować 4 czerwca na tradycyjnym koncercie ani na innych wydarzeniach rocznicowych. Ale to właśnie dziś, podobnie jak w 1989 roku, szczególnie ważne stają się solidarność i społeczna odpowiedzialność. Z jeszcze większą uwagą przyglądamy się też pojęciom wolności i możliwości wyboru. Czym jest wolność? Czym wybór, a czym wolność wyboru? To pytania wokół których zbudowaliśmy nasz wirtualny program obchodów.

Zachęcamy, aby 4 czerwca skorzystać z naszego programu online oraz z nakładek na zdjęcia profilowe na Facebooku przygotowanych w dwóch wariantach do wyboru:

Wariant 1: https://bit.ly/2Lrtt3Y

Wariant 2: https://bit.ly/3bs99u6

PROGRAM (dołącz do wydarzenia na Facebooku!):

WAŻNE: wszystkie materiały zostaną wyemitowane, a wydarzenia transmitowane na fan page’u Domu Spotkań z Historią na Facebook’u.

4.06.2020, godz. 11:00

Kim są dziś niepokorne? Jaki procent wszystkich działaczy opozycji stanowiły kobiety? Anna Czerwińska i Agnieszka Grzybek, kuratorki wystawy „Niepokorne 1976–1989” przygotowanej przez Dom Spotkań z Historią, opowiedzą o roli kobiet w opozycji oraz o pracy nad wystawą. Ekspozycję można zobaczyć od 6 czerwca na skwerze ks. Jana Twardowskiego. Dowiedz się więcej >>>

4.06.2020, godz. 15:00
Ewa Kulik, dyrektorka Fundacji Batorego oraz jedna z bohaterek wystawy „Niepokorne 1976–1989”, opowie o swojej działalności opozycyjnej.

4.06.2020, godz. 19:00
Pokaz filmu „Niespodzianka ‘89”. Dokumentalny zapis wydarzeń z przełomowego roku 1989 w Warszawie. Ich świadkowie i uczestnicy opowiadają o obradach Okrągłego Stołu, kampanii wyborczej i wyborach 4 czerwca, ogłoszeniu wyników, niezwykłej atmosferze warszawskiej wiosny 1989 roku oraz o fenomenie i znaczeniu miejsca, jakim dla mieszkańców stolicy była Kawiarnia Niespodzianka – siedziba Warszawskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”.

4.06.2020, godz. 20:00
Ewa Woydyłło-Osiatyńska, terapeutka i psycholożka, odpowie na pytania o znaczenie wolności, jej granice oraz o odpowiedzialność i poczucie wewnętrznej kontroli.

4.06.2020, godz. 21:00
Klub Komediowy wybiera wolność, czyli improwizowany koncert na żywo online. Wystąpią: Maciej Chwała, Anna Iwanek, Mateusz Lewandowski i Maciej Nawrocki. Artyści będą towarzyszyć Stevie’emu Wonderowi w trakcie jego wizyty w Warszawie, sprawdzą, który odcinek „Panny dziedziczki” został wyemitowany w telewizji i zdradzą, dlaczego w 4 czerwca 1989 roku „styl na Madonnę” był już przebrzmiały.

Ponadto pokażemy, jak przez lata świętowaliśmy wolność i przypomnimy sporo ciekawych materiałów, które zgromadziliśmy w tym czasie.

DSH przygotowało również aplikację „Wsłuchaj się w wolność” poświęconą wyborom 4 czerwca 1989 roku, w której znajdą się relacje uczestników tamtych wydarzeń, m.in. Henryka Wujca, Beaty Chmiel, Janiny Jankowskiej, Jana Lityńskiego, Joanny Szczepkowskiej. Nagrania pochodzą z Archiwum Historii Mówionej Domu Spotkań z Historią i Ośrodka KARTA. Pobierz aplikację >>>

Od 2009 roku Dom Spotkań z Historią organizuje obchody święta wolności w rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku. Jeszcze nie w pełni wolne, otworzyły drogę do zbudowania państwa bardziej demokratycznego, suwerennego, wyzwolonego z więzów centralnie planowanej gospodarki. Co roku przypominamy uczestników i świadków tamtych wydarzeń oraz podkreślamy, jak fundamentalne znaczenie dla historii Polski miały przełomowe wydarzenia z 1989 roku.