Program

  • film

Program

EUROPEJSKI DZIEŃ PAMIĘCI O SPRAWIEDLIWYCH | ogłoszenie uhonorowanych

06.03.2022

EUROPEJSKI DZIEŃ PAMIĘCI O SPRAWIEDLIWYCH | ogłoszenie uhonorowanych

06.03.2022

  • film
film  

W Europejskim Dniu Pamięci o Sprawiedliwych (6 marca) Dom Spotkań z Historią ogłasza nazwiska osób, które dołączą do grona uhonorowanych tytułem Sprawiedliwego. Otrzymają go: Mosze Bejski, Bronisław Geremek, Wilhelm Hosenfeld, Antonina i Jan Żabińscy. Uroczystość upamiętniająca w warszawskim Ogrodzie Sprawiedliwych odbędzie się we wrześniu. Więcej informacji o uhonorowanych.

Poza ogłoszeniem nazwisk w najbliższą niedzielę, 6 marca Dom Spotkań z Historią zaprasza na pokazy filmów dokumentalnych o Władysławie Bartoszewskim i ks. Janie Ziei uhonorowanych już tym wyjątkowym tytułem. Pokazane zostaną filmy: „Bartoszewski. Droga” (2021) w reżyserii Artura Więcka oraz „Prorok, ks. Jan Zieja” (2010) w reżyserii Pawła Woldana.
06.03 | niedziela | 16:00
„Bartoszewski. Droga” (2012)
Film w reżyserii Artura Więcka jest podróżą po życiowej drodze Władysława Bartoszewskiego — człowieka niezwykłego, który nieustannie walczył o Polskę. W obrazie znalazły się fragmenty jego wykładów i wypowiedzi osób związanych z polityką: Bronisława Komorowskiego, Tadeusza Mazowieckiego, Radosława Sikorskiego, Donalda Tuska, Lecha Wałęsy czy Szewacha Weissa.

06.03 | niedziela | 17:30
„Prorok. Ks. Jan Zieja” (2010)
Film w reżyserii Pawła Woldana to opowieść o Janie Ziei — duchownym, działaczu społecznym i publicyście. Był kapelanem w czasie wojny 1920 roku i kampanii wrześniowej 1939 roku oraz kapelanem Szarych Szeregów i Armii Krajowej. Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim, w czasie PRL działał w opozycji i był współzałożycielem Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR”. Film tworzą fragmenty jego tekstów, archiwalne zdjęcia i wspomnienia osób, które się z nim znały.

Organizator: Dom Spotkań z Historią
Partnerzy: Fundacja Gariwo, Muzeum Historii Żydów Polskich, Przepis na Muranów
Partner strategiczny: Bank BNP Paribas