Bohaterką szóstego odcinaka cyklu „Wiele kultur, jedna płeć” jest Sulafa Ismail z Sudanu, która mieszka w Polsce od ponad trzydziestu lat. W rozmowie z Kingą Sochacką opowie o tym, jak to jest być muzułmanką w Warszawie, o tęsknocie z rozgwieżdżonymi nocami i życiu kobiet w Chartumie.
🎥 Emisja na Facebooku i YouTubie Domu Spotkań z Historią oraz Fundacji Warszawa jest kobietą.
Fot. Robert Olszański / DSH
Sulafa Ismail przyjechała do Polski w wieku 19 lat, aby studiować. Tu zaczęła mówić o tym, czego chce i o czym myśli. Była wychowywana na kobietę ambitną, silną, decyzyjną, dlatego mimio że jest muzułmanką, nie czuje, żeby islam ją ograniczał. Życie z dala od rodziny nauczyło ją samodzielności i odpowiedzialności. Dziewczynom z Sudanu, które chcą wyjechać radzi, aby miały plan i zrobiły to legalnie, bo inaczej narażają życie swoje i swoich bliskich.
W ramach cyklu „Wiele kultur, jedna płeć — intymny przewodnik po świecie kobiet”, który powstaje we współpracy z Fundacją Warszawa jest kobietą, poruszymy wątki dotyczące różnic kulturowych — wychowywania chłopców i dziewczynek, modeli rodziny, podejścia do aborcji i związków homoseksualnych. Bohaterki opowiedzą też po prostu o sobie — o powodach przeprowadzki i pierwszych wrażenia po przyjeździe do Polski. O tym, za czym tęsknią, co jest dla nich trudne w życiu na emigracji i uchodźstwie, z jakimi stereotypami muszą się na co dzień mierzyć.
Dowiedz się więcej →
Dotychczas opublikowaliśmy rozmowy z
Künnej Takaahaj (Jakucja),
Galiną Kazimirowskayą (Białoruś), Wiką Solonitsyną (Ukraina), Eri Mizutani (Japonia) i
Senait Cieplińską (Erytrea).
Prowadzenie: Kinga Sochacka (Dom Spotkań z Historią, Fundacja Warszawa jest kobietą)
Realizacja: Robert Olszański
Produkcja: Sandra Sieluk, Kinga Sochacka