Inne

  • spotkanie
  • aktualności

Inne

Warszawianka stulecia, czyli kto?

Warszawianka stulecia, czyli kto?


spotkanie aktualności  

Co łączy kobiety nominowane do tytułu „Warszawianki Stulecia”? W jakich czasach żyły? O jakiej Warszawie marzyły? Czy ich dokonania mogą być dla nas inspiracją? Na wszystkie te pytania poszukamy odpowiedzi 2 i 9 października o 18:30. Naszymi gośćmi będą członkowie rodzin i przyjaciele nominowanych bohaterek, a także badaczki historii kobiet. Spotkania odbywają się w ramach organizowanego przez m.st. Warszawę plebiscytu na Warszawiankę Roku i Warszawiankę Stulecia.Otwarta, silna, zaangażowana, tolerancyjna, ciekawa. O takiej Warszawie marzyły kobiety nominowane do tytułu Warszawianki Stulecia. Każda z nich na swój indywidualny sposób przyczyniła się do rozwoju naszego miasta. To Wy zdecydujecie, która z nich jest Wam najbliższa. Głosowanie na Warszawiankę Roku i Warszawiankę Stulecia trwa do 17 października. Plebiscyt organizowany jest w ramach stołecznych obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości – Warszawa Stolica Wolności oraz obchodów setnej rocznicy przyznania Polkom praw wyborczych.

2.10 (wt.), godz. 18:30
SZAFLARSKA / SENDLEROWA / GERTZ / KURATOWSKA / BUDZIŃŚKA-TYLICKA
Goście: Agnieszka Kilańska-Cypel (córka Danuty Szaflarskiej), Janina Zgrzembska (córka Ireny Sendlerowej), Alicja Gil-Olkusznik (przyjaciółka Zofii Kuratowskiej), Agnieszka Grzybek (badaczka biografii Justyny Budzińskiej-Tylickiej), Anna Nowakowska-Wierzchoś (autorka biografii Wandy Gertz), Ewa Malinowska-Grupińska (Przewodnicząca Rady Miasta, i przewodnicząca kapituły plebiscytu), Anna Czerwińska (Fundacja STER).

9.10 (wt.), 18:30
OSIECKA / GRODZIEŃSKA / SKIBNIEWSKA / TRACZYK-STAWSKA / SKŁODOWSKA-CURIE
Goście: Wanda Traczyk-Stawska, Agata Passent, Beata Kęczkowska (przyjaciółka rodziny Stefani Grodzieńskiej), Anna Kotowska (Miasto Jest Nasze), Małgorzata Ewa Rosen (kustoszka Muzeum im. Marii Curie-Skłodowskiej), Anna Czerwińska (Fundacja STER).

Spotkania poprowadzi dziennikarka Agnieszka Szydłowska. Współorganizatorem spotakań jest Fundacja Warszawa jest kobietą.

14.10 (niedz.), godz. 12:30–16:00
Szafiarka stulecia – warsztaty plastyczne dla dzieci
W ramach wydarzeń towarzyszących plebiscytowi odbędą się także rodzinne warsztaty plastyczne organizowane przez Fundację Warszawa jest kobietą. Zajęcia są przeznaczone dla dzieci (6–11 lat). Uczestnicy przeniosą się w czasie i zajrzą do szaf oraz garderób Warszawianek Stulecia. Dowiedzą się, jak ubierały się kiedyś mamy, babcie i prababcie. Co było na czasie, a co passé, jaki był ówczesny krzyk mody? W trakcie warsztatów najwłaściwsze dla danej dekady stroje będą dobierane przez dzieci dla wyciętej z papieru modelki.