Inne

  • inne
  • aktualności

Inne

ŚWIĘTUJEMY WOLNOŚĆ!

ŚWIĘTUJEMY WOLNOŚĆ!


inne aktualności  

Świętuj z nami 30. rocznicę 4 czerwca 1989 roku w Warszawie. Przyjdź na koncert „Wybraliśmy Wolność. SMOLIK x Goście”. Zobacz najlepsze zdjęcia z 1989 na wystawie „Przełom w kadrze 1989”. Poznaj „Menu Wolności” Katarzyny Bosackiej i „Herosów transformacji” w kolejnej odsłonie Pożaru w burdelu oraz weź udział w debacie o wolności w kulturze. W programie obchodów nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych. W Dzień Dziecka zapraszamy do plenerowego studia Pajdokracja TV oraz na premierę książki „Historyjki o tym, jak Polacy wybrali wolność”. W tym roku świętujemy od 1 czerwca!



Od 2009 roku Dom Spotkań z Historią (DSH) organizuje dla mieszkańców Warszawy obchody Święta Wolności w rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku. Co roku przypominamy uczestników i świadków tamtych wydarzeń oraz podkreślamy, jak fundamentalne znaczenie miały one dla historii Polski.

PROGRAM:

PAJDOKRACJA TV, CZYLI DZIEŃ DZIECKA NA PLACU DEFILAD | 1.06, godz. 12:00
15:00 | Plac Defilad
Na czym polega wolność słowa? Jaką rolę odgrywają media we współczesnym świecie i dlaczego obywatelskie zaangażowanie jest tak ważne? – na te i wiele innych pytań odpowiedzi udzielą dzieci w plenerowym studiu telewizyjnym „Pajdokracja TV”. Zapraszamy na rodzinne warsztaty, podczas których uruchomimy wyobraźnię i zagłębimy się w tworzenie historii świata rządzonego przez dzieci – PAJDOKRACJI, a następnie wspólnie wymyślimy i stworzymy najprawdziwsze, telewizyjne wiadomości, które pozwolą innym poczuć się przez chwilę, jak obywatele i obywatelki świata dzieci. Uczestnicy warsztatów wcielą się w role prezenterów i prezenterek, redaktorów i redaktorek, realizatorów i realizatorek, aby wspólnie nagrać serwis informacyjny, który obejrzą wszyscy zgromadzeni na Placu Defilad, cała Warszawa, cały świat! Zapraszamy rodziców z dziećmi od 6 roku życia. Dołącz do wydarzenia na FB.

HISTORYJKI O TYM, JAK POLACY WYBRALI WOLNOŚĆ | PREMIERA | 1.06, godz. 15:00 | Plac Defilad
Bohaterami trzeciej książki z serii są ponownie dwa sympatyczne zwierzątka – Historyjka i Historyjek, narysowane przez legendarnego Bohdana Butenkę, autora komiksów i książek. Tym razem jest to opowieść o historii Polski w latach 1945–1989, trudnej drodze do odzyskania wolności, Okrągłym Stole, pierwszych demokratycznych wyborach i życiu Polaków w tym burzliwym okresie. Całość osnuta jest wokół historycznych faktów i wspomnień, opracowanych przez dr Annę Ziarkowską z Domu Spotkań z Historią na podstawie m.in. publikacji wydanych przez Ośrodek KARTA. Z okazji premiery z czytelnikami spotkają się autorzy książki oraz bohaterowie wspomnień, które w niej wykorzystano. Książka jest bogato ilustrowana: zawiera kolorowe rysunki, mapy, fotografie, naklejki, modele do sklejania (Fiat 126 i autobus Jelcz), zestawy ćwiczeń i zdań do samodzielnego wykonania. Książka dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat, ich rodziców i nauczycieli.

WOLNOŚĆ W KULTURZE | DEBATA | 1.06, godz. 17:00 | Plac Defilad
Jesienią 2018 roku specjalna sprawozdawczyni ONZ, profesor Karima Bennoune, ekspertka ds. praw człowieka, opublikowała raport, w którym stwierdziła, że wolność kultury w Polsce jest zagrożona. Co się zdarzyło, że po 30 latach znowu rozmawiamy o wolności artystycznej i wolności w kulturze? Debatę poprowadzi Beata Chmiel, menedżerka kultury, sygnatariuszka Paktu dla Kultury i współinicjatorka ruchu Obywatele Kultury i Kultury Niepodległej. Goście: Agnieszka Holland – reżyserka filmowa, Katarzyna Kozyra – artystka utożsamiana z nurtem sztuki krytycznej, autorka takich prac jak „Piramida zwierząt”, „Olimpia” czy „Łaźnia męska”, Karolina Maciejaszek – reżyserka teatralna, performerka, aktywistka, dr Jakub Dąbrowski – prawnik i historyk sztuki, współautor monografii o cenzurze w sztuce polskiej po 1989 roku.

PRZEŁOM KOBIET | DEBATA | 2.06, godz. 12:00 | Plac Defilad
Na zdjęciach pokazujących wydarzenia roku 1989 – od stycznia i pierwszych spotkań Okrągłego Stołu, przez czerwiec i wolne wybory w Polsce – prawie nie ma kobiet. Jak to możliwe? Ostatnie 30 lat to czas ujawnienia kobiet w życiu publicznym. Ogłoszony przez prezydenta Warszawy program „Warszawa dla kobiet” jest tego najlepszym dowodem. Spójrzmy na ostatnie 30-lecie wolności oczami kobiet. W debacie udział wezmą m.in.: Ludwika Wujec, Janina Jankowska, Joanna Szczepkowska, prof. Małgorzata Fuszara. Prowadzenie: Beata Chmiel.

TOAST ZA WOLNOŚĆ I NIESPODZIANKA 89 | PREMIERA FILMU | 2.06, godz. 14:00 | Plac Defilad
Tradycyjny toast za wolność i pokaz filmu „Niespodzianka 89” w reż. Agnieszki Uścińskiej i Jarosława Wątora. O wydarzeniach sprzed 30 lat opowiadają ich uczestnicy i świadkowie. Tytuł filmu nawiązuje do legendarnej „Niespodzianki”, czyli biura wyborczego Komitetu Obywatelskiego „Solidarności”. Kolejny pokaz filmu o godz. 16:00. 


POŻAR W BURDELU | HEROSI TRANSFORMACJI. OSTATECZNE STARCIE2, 4 i 5.06, godz. 19:00 | Mała Warszawa (ul. Otwocka 14)
Pozostali przy życiu polscy Avengersi – superbohaterowie transformacji – zbierają się w 30. rocznicę odzyskania wolności w opuszczonym Parku Rozrywki Narodowej (który budował  w Warszawie Michael Jackson). Balcero, Excel, Lech i Danuta Wałęsowie, Joanna Szczepkowska, Gruba Kreska i inni herosi debatują przy ośmiorniczkach i prosecco, jak oświecić lud. Aby przebić rząd w ofercie socjalno-rozrywkowej, bohaterski Balcero – lider herosów – ogłasza II Plan Balcerowicza. Napędem PKB będzie popkultura i rozrywka!

>> BILETY W GOING. <<

ŚNIADANIE WOLNOŚCI | 3.06, godz. 10:00 | Plac Defilad

Zapraszamy na „Śniadanie Wolności” z Katarzyną Bosacką organizowane w ramach projektu „Menu Wolności”. Gościem specjalnym będzie Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski. W przeddzień 30. rocznicy wyborów 4 czerwca, przy wspólnym śniadaniu, porozmawiamy o 30 latach wolności „od kuchni”.

KINO PRZEŁOMU | MINI CYKL FILMOWY | 3–6.06 | DSH
W związku z 30. rocznicą wydarzeń 1989 roku przygotowaliśmy mini cykl filmowy, który przypomni atmosferę tamtego czasu. W programie:
3.06 (poniedziałek), godz. 18:00 – „300 mil do nieba”, reż. Maciej Dejczer (1989, 105 min)
4.06 (wtorek), godz. 17:30 – „Wybory 1989”, reż. Paweł Kędzierski (1990, 69 min)
4.06 (wtorek), godz. 18:45 – „1989”, reż. Michał Bielawski (2014, 58 min)
5.06 (środa), godz. 18:00 – „Opowieści okrągłego stołu”, reż. Piotr Bikont, Leszek Dziumowicz (1989, 56 min)
6.06 (czwartek), godz. 18:00 – „Ballada o prawdziwym kłamstwie”, reż. Andrzej Trzos-Rastawiecki (2007, 74 min)


WYBRALIŚMY WOLNOŚĆ. SMOLIK x GOŚCIE | 04.06, godz. 20:00 | Plac Defilad

4 czerwca 1989 – 4 czerwca 2019. 30 lat minęło, a my świętujemy koncertowo i zabieramy was w muzyczną podróż z wolnością! Zapraszamy na koncert pod kierownictwem artystycznym SMOLIKA, który wspólnie z gośćmi wykona polskie utwory o wolności m.in. „Centrala”, „Kocham wolność”, „Polska”, „To tylko tango”.  W koncercie udział wezmą: JAN BENEDEK, OLAF DERIGLASOFF, MELA KOTELUK, LABORATORIUM PIEŚNI, TOMEK LIPIŃSKI, KATARZYNA NOSOWSKA, SKUBAS, MUNIEK STASZCZYK, JUSTYNA ŚWIĘS, VIENIO, DARIA ZAWIAŁOW oraz zespół w składzie: Andrzej Smolik – aranżacje, instrumenty klawiszowe, moog, elektronika itp., Paweł Krawczyk – gitary, Michał Gołąbek – gitary, Olaf Deriglasoff – bas, Aleksander Orłowski – perkusja. Sekcja dęta pod kierownictwem Dariusza Plichty. Koncert poprowadzi Piotr Metz. Wstęp wolny!


PRZEŁOM W KADRZE 1989 | WERNSIAŻ WYSTAWY | 7.06, godz. 18:00 | DSH, ul. Karowa 2
Wystawa plenerowa z okazji obchodów 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku prezentująca zdjęcia prasowe z tamtych wydarzeń. Ten niezwykły czas miał niezwykłych kronikarzy, których prace doskonale oddają atmosferę i relacjonują zmiany zachodzące w Polsce oraz na świecie. Na wystawie zobaczymy zdjęcia m.in. Wojciecha Druszcza, Chrisa Niedenthala, Czarka Sokołowskiego, Krzysztofa Millera, Erazma Ciołka,  Jarosława Stachowicza i Jacka Domińskiego. Ekspozycja można będzie zobaczyć na skwerze ks. Jana Twardowskiego. Kuratorkami wystawy są: Anna Brzezińska i Katarzyna Puchalska. Podczas wernisażu odbędzie się premierowy pokaz filmu „Przełom w kadrze” w reż. Agnieszki Uścińskiej i Jarosława Wątora.

Organizator: Dom Spotkań z Historią
Partner: Plac Defilad