Inne

  • aktualności

Inne

Nowy rok ITD...

Nowy rok ITD...


aktualności  

Wystawę „Ostrzej widzieć. Fotoreportaże «itd» 1960–1990” otworzyliśmy trzy miesięce temu, jednak pandemiczne realia uniemożliwiły większości z was jej zobaczenie. Staramy się ją jednak przybliżać, zapraszając na oprowadzania Jacka Hugo-Badera, Olgi Gitkiewicz czy Filipa Springera, a niebawem opublikujemy także wideo z wystawą widzianą oczami Angeliki Kuźniak, Aleksandry Boćkowskiej i Cezarego Łazarewicza. Powstał również album zawierający około 140 zdjęć, częściowo również tych, które moglibyście i mogłybyście zobaczyć na wystawie. Niezmiennie czekamy jednak, aż Dom Spotkań z Historią — wraz z innymi instytucjami kultury — zostanie otworzony, a my będziemy mogli zaprosić do przestrzeni wystawy i rzeczywistych oprowadzań. Niestety nadal nie wiemy, kiedy będzie to możliwe. Zapewniamy jednak, że z „Ostrzej widzieć” będziemy czekać tak długo, jak będzie trzeba.



Jednocześnie cały czas przy ulicy Stefana Żeromskiego 22/28 dostępna jest ekspozycja „Maria Piechotkowa — sto lat” poświęconą architektce, która wraz z mężem zaprojektowała wiele miejsc na powojennych Bielanach. Historia i działalność kobiet stanowi zresztą centrum naszego tegorocznego programu. Za kilka dni odbędą się pierwsze warsztaty w ramach „Mam chusteczkę haftowaną”, do których bardzo szybko wyczerpałyście dostępną ilość miejsc i nabór został już zamknięty. Niebawem zaprosimy was do udziału w drugim spotkaniu z cyklu „Kobiety. Nasza historia”.

Zapraszamy do oglądania spotkań „Bliski nam świat” skupionych na współczesnej historii Europy, Bliskiego Wschodu, Kaukazu i Afryki Północnej. Najbliższe spotkanie — już w ten czwartek — poświęcone będzie Armenii. We współpracy z Collegium Civitas co miesiąc transmitujemy również dyskusje w ramach cyklu „Przemoc wczoraj i dziś”. Najbliższa będzie dotyczyła terroryzmu jako formie przemocy w działaniach politycznych.

Jeśli odczuwacie jednak nadmiar ekranu — który jak najbardziej rozumiemy — Księgarnia DSH ma do zaoferowania sporo nowości. „Pogłosy” autorstwa Marii Buko, będące wielogłosową opowieścią osób, których rodzice byli więźniami obozów koncentracyjnych. Publikację „Warszawa zapamiętana. Powroty 1945–1946” pod redakcją Magdy Szymańskiej, w której zawartych jest około 1500 opowieści mieszkańców i mieszkanek stolicy. Zaś wracając do ekranów, zarówno komputerowych, jak i czytnikowych — nie lada okazja do poczytania nieco krótszych form już w najbliższy piątek: trzysetne wydanie „Dwutygodnika”!

To, oczywiście, nie wszystkie spotkania z historią, które czekają na Was w najbliższych miesiącach. Już niebawem ogłosimy kolejne niespodzianki!